Захист Чіка (стисло)

У Чіка трапилася жахлива неприємність. Вчитель російської мови Акакій Македоновіч сказав, щоб він привів до школи когось з батьків. У вчителя була звичка у віршованій формі писати правила граматики, а учні повинні були заучувати цей вірш, а заодно і правило. Акакій Македоновіч пишався своїм віршованим даром, учні ж посміювалися.

Цього разу вірш було таке, що Чик просто трясся від сміху. І вчитель не витримав: “Що там смішного, Чик?” Оскільки Чик ще не мав уявлення про авторське самолюбство, він взявся пояснити, чим смішні ці вірші. І можливо,

Акакій Македоновіч зміг би дати відповідь критикану, але продзвенів дзвінок. “Доведеться поговорити з твоїми батьками”, – сказав він. Але це було неможливо. Для тітоньки, яка виховувала Чіка і пишаються його гарним навчанням і поведінкою, виклик до школи був би немислимим потрясінням. “Що ж робити?” – З відчаєм думав Чик, усамітнившись на верхівці груші, де виноградні лози утворювали зручне пружинисте ложі.

Тяжкі роздуми не заважали Чику спостерігати за життям їхнього двору. За тим, як повернувся з роботи торговець сластями Аліхан і сидить зараз, опустивши ноги в тазик з гарячою водою і грає

в нарди з Багатим Портним. Або за своїм божевільним дядьком Колею, у якого випадковий перехожий намагається з’ясувати якусь адресу, а Багатий Кравець посміюється, спостерігаючи цю сцену. “Відстань!” – Нарешті голосно сказав дядько Микола по-турецьки, відмахуючись від перехожого. Невеликий словник дяді Колі, за підрахунками Чіка, становили близько вісімдесяти слів з абхазького, турецької та російської мов. З перехожим заговорив Багатий Кравець, і ось тут Чіка осінила геніальна ідея: до школи він поведе дядю Колю.

Треба тільки виманити його з двору. Найкращий спосіб – пообіцяти лимонад. Найбільше на світі дядя Коля любить лимонад.

Але де взяти гроші? Будинки не попросиш. Гроші потрібно випросити у приятеля Оніко.

Але що запропонувати натомість? І Чик згадав про тенісний м’яч, що застряг на даху у водостічної труби, – має ж його колись змити дощ.

Чик підійшов до Оніко: “Мені конче потрібні сорок копійок. Я тобі продаю тенісний м’яч “. – “А що, він вже викотився?” – “Ні, – чесно сказав Чик, – але скоро почнуться зливи, і він обов’язково вискочить”. – “Все-таки незрозуміло, викотиться чи ні”. – “Викотили, – переконано сказав Чик. – Якщо тобі шкода грошей, так я в тебе потім викуплю м’яча “. – “А коли викупиш?” – Пожвавішав Оніко, “Не знаю. Але ж чим довше я не буду викуповувати, тим довше ти будеш користуватися безкоштовним м’ячем “.

Оніко побіг за грішми.

На наступний ранок, вибравши момент, Чик підійшов до дядька Колі, показав гроші і голосно сказав: “Лимонад”. “Лимонад? – Зраділо перепитав дядько. – Пішли “. І додав по-турецьки: “Хлопчик хороший”.

На вулиці Чик вийняв із портфеля заздалегідь упакований батьківський піджак. “Можна?” – Запитав дядько і радісно подивився на Чіка. Дядечка розпирала радість. У магазині продавець Месроп відкрив дві пляшки лимонаду. Дядько швидко налив у склянку жовтий вируючий лимонад і так само швидко випив. Після першої пляшки він зробив перепочинок і, злегка сп’янівши від випитого, спробував пояснити продавцеві, що Чик досить добрий хлопчик.

Після другої пляшки дядько був у захваті, і коли вони вийшли з магазину, Чик показав у бік школи: “Підемо до школи”.

Перед учительській на відкритій веранді прогулювалися вчителя. “Здрастуйте, Акакій Македоновіч, – сказав Чик. – Це мій дядько. Він погано чує “. Учитель, взявши під руку дядька, почав прогулюватися по веранді.

До Чіка лунали слова: “Що він знайшов смішного в цих віршах? .. Позначається вплив вулиці “. По обличчю дядька було помітно, що він задоволений розмовою, яка веде з ним серйозну доросла людина. “Вулиця, вулиця”, – повторив дядько по-російськи знайоме слово. “Сподіваюся, Чик, ти усвідомив свою поведінку”, – зупинився нарешті проти нього вчитель. “Так”, – відповів Чик. “Не приховую, – продовжив вчитель, – твій дядько здався мені дивним”. – “Він малограмотний”. – “Та це помітно”. І Чик почав відводити дядька з двору школи. Раптово дядько зупинився у колонки і почав мити руки. Чик крадькома озирнувся і, зустрівши здивований погляд Акакія Македоновіча, злегка потиснув плечима, як би даючи знати, що неосвічені люди завжди миють руки, як тільки потрапляє їм під руки якась колонка. Нарешті Чик вивів дядька на вулицю і направив його в бік будинку.

Швидкою ходою дядько віддалявся. Продзвенів дзвінок, і щасливий Чик побіг до свого класу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Захист Чіка (стисло)