Засоби творення комічного в гуморесці Остапа Вишні “Зенітка”

“Мабуть, з часів Котляревського не сміялась Україна таким життєрадісним, таким іскрометним сонячним сміхом, яким вона засміялась

Знову в прекрасній творчості Остапа Вишні”,- писав Олесь Гончар. Справді, Остап Вишня – неперевершений гуморист і сатирик. Герої йот творів втілюють риси характеру українського народу, передають його ментальність.

Тому багатьох струн людської душі торкало й сьогодні торкає мудре і дотепне вишнівське слово.

Творча палітра Остапа Вишні досить різноманітна: це й лагідна, м’яка усмішка, сповнена

любові й приязні до людини, й ущипливий дотеп, коли йдеться про безгосподарність, лінощі, безвідповідальність, неуцтво. Сам письменник розмірковував так: “Що треба, щоб мати право з людини посміятися, покепкувати, навіть насміятися з своєї, рідної людини?.. Треба – любити людину.

Більше, ніж самого себе”.

Теплом і доброзичливістю сповнена гумореска Остапа Вишні “Зенітка”.

Вона побудована як діалог автора-оповідача з головним героєм – дідом Свиридом. Він приваблює кмітливістю, винахідливістю, щирістю і дотепністю, любов’ю до рідної землі. Як каже сам дід, йому “чи сімдесят дев’ять

чи вісімдесят дев’ять” років.

Недаремно письменник акцентує увагу читача на вікові героя, тим самим стверджуючи думку про героїзм і непереможність народу, який від малого до старого піднявся гга боротьбу з ворогом.

Композиційно гумореска складається з двох частин. У першій мовиться про мужній вчинок діда-патріота, який з вилами воює з ворогом. Друга частина логічно вмотивовує попередню, оскільки, на думку Свирнда, свій воєнний досвід він здобував у “баталіях” зі своєю дружиною – бабою Лукеркою: “З нею я так напрактикувався, що ніяка війна мені ані під шапку”. Це порівняння лаконічно й водночас колоритно характеризує героїв.

Такий контраст між серйозними діями героя і його побутовими сутичками з дружиною викликає у нас щирий сміх.

Засобом гумору у творі є також мова персонажів, у якій оригінально поєднується військова термінологія, побутова лексика, слова н звороти, запозичені з німецької мови. Так, дід Свирид упевнено вплітає у свою розповідь “гут”, “вас іст дас?”. Вживання героєм військової термінології надає твору гумористичного звучання.

У першій його частині це зумовлено самою сюжетною дією, адже виступає дід Свирид проти добре озброєних окупантів з вилами. Зображена письменником ситуація має глибокий зміст: якщо навіть людина похилого віку знищує ворога, можна сказати, голими руками, то такий народ непереможний.

Невідповідність між військовою термінологією і побутовими ситуаціями, змальованими у другій частині твору, викликає сміх у читача. Справді – бо, йдеться про непорозуміння у сім’ї, а розповіді нагадують зведення з фронту. Наприклад: “…Перехрестився кум і рвонув в н-ському направленії. І таки пробився в розположеніє своєї Христі.

Щоправда, рогачем його таки контузило, але з ніг гге збило. А я аж до вечора в окруженії за діжкою з сирівцем просидів”.

З теплим усміхом згадує дід Свирид уже покійних кума й дружину: “Так ми з кумом як стій з кислиці у піке. Кум таки приземлився, хоч і скапотував, а я з піке – в штопор, із штопора не вийшов, протаранив Лукерці спідницю й урізавсь у землю!”

Багата й соковита мова твору допомагає письменникові показати свого героя і як героїчну особу, і як звичайну людину в її повсякденному житті. Простота викладу й задушевний тон, несподівані висновки, поетизацій побутових деталей, самобутній, типово український характер героя – все це викликає у нас доброзичливий сміх.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Засоби творення комічного в гуморесці Остапа Вишні “Зенітка”