За землю і волю: поеми Некрасова

Поет не тільки чекає революцію – він своєю поезією активно сприяє її підготовці. На початку 70-х років Некрасов пише дві поеми про декабристів – “Дідусь” і “Російські жінки”, в яких, прославляючи революціонерів минулих поколінь, закликає молодь наслідувати їх приклад. У поемі “Дідусь” (1870) декабрист, який повернувся з каторги, закінчуючи розповідь про жахи кріпосного права, говорить:

Боягуз – хто сторицею не мстить Пам’ятай, що немає на світі Невідпорних образ.

У цій поемі Некрасов найбільш повно висловив свій

суспільний ідеал. Дідусь розповідає Саші про жменьці росіян, засланих у сибірську глушину.

Землю та волю їм дали…

Земля і воля – ось що, за твердженням революціонерів 70-х років, потрібно селянину. Недарма найзначніша революційна партія того часу називалася “Земля і воля”.

Воля і праця людини Дивні діви творять! Минуло кілька років, і вільні люди на вільній землі створили земний рай: Як там оброблені ниви, Як там рясні стада! Високорослі, красиві

Жителі, бадьорі завжди… Цією ідеальної картині Некрасов протиставляє російську дійсність. Ось він, наш орач похмурий,

З темним, убитим особою:

Лапті, лахміття, шапчонка, Рвана збруя, ледве Тягне косулю шкапи,

З голоду ледве жива!

Розповідаючи в поемі “Російські жінки” (1871 – 1872) про героїзм дружин декабристів, що поїхали за своїми чоловіками на Нерчинські рудники, поет прагне порушити в сучасників ентузіазм, віру в революцію. I Привабливі образи декабристок – Катерини Трубецькой і Марії Волконської. Їх віддана любов і вірність чоловікам викликають захоплення. У створеній Некрасовим галереї російських жінок із сильною волею, багатих душею вони займають почесне місце.

Поема знайшла гарячий відгук у серцях молоді. “Моя поема… має успіх, якого не мало жодне з моїх колишніх писань…” – підтверджував сам Некрасов.

В умовах урядового терору 70-х років, коли реакційна преса всіляко чорнило революціонерів, поеми Некрасова про декабристів на повний голос заявили про красу і велич революційного подвигу і мали великий вплив на революціонерів наступних поколінь. У “Спогадах” М. М. Ессен пише:

“Якось він запитав мене, чи знаю я напам’ять поему” Російські жінки “. Я відповіла: знаю, але ніколи не можу прочитати її вголос, душать сльози.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

За землю і волю: поеми Некрасова