З міфів давніх скандинавів – МІФИ РІЗНИХ НАРОДІВ ПРО СТВОРЕННЯ СВІТУ

СТЕЖКАМИ МІФІВ

МІФИ РІЗНИХ НАРОДІВ ПРО СТВОРЕННЯ СВІТУ

З міфів давніх скандинавів

ПОЧАТОК СВІТУ

Давно-предавно, коли не було ні дня, ні ночі, коли взагалі не було ні землі, ні неба, ані моря, велетенська глибока тріщина позіхала в порожнечі, немов рот небаченого страховиська. Усе довкола тієї тріщини вкривали туман і темрява, але десь на самому споді миготів язичок вогню.

А ще з тієї тріщини невпинно витікала вода і в холодній темній порожнечі замерзала широкими смугами льоду.

Великий дух глянув на цей лід і побачив, що на

ньому нічого не росте, що все довкола – сіре та безбарвне. І духові захотілося, аби темряву осяяло світло, а простір наповнився гомоном живих істот.

Тоді він створив велетня Іміра й оселив його на льоду. А ще він створив величезну корову, яка годувала Іміра своїм молоком. їла корова сіль, яку вилизувала з льоду.

Одного разу до жорсткого язика корови прилипла золота волосина. Корова лизала далі і знайшла багато золотих волосин. Незабаром стало видно, що золоте волосся росте на голові

В іншого велетня, який замерз у пластах льоду. День за днем корова вилизувала той лід, доки не дісталася спочатку до плечей,

потім до грудей, а врешті і до пояса велетня. Цей велетень виявився набагато привабливішим од Іміра.

Минуло трохи часу, і стало Імірові самотньо. Якось він підняв руки, і з-під пахв випали інші велетні. Наступного разу він потер ногою до ноги, і на лід впало ще кілька велетнів.

Так постав світ велетнів, які називали себе йотунами. І це був холодний світ без сонячних променів, без блакитного неба, без зеленої трави. Деякі йо – туни були лихими. Вони билися і сварилися між собою.

Та згодом старший онук золотоволосого йотуна переміг усіх лихих і прогнав їх у сірі сутінки на край світу. Там було так холодно, що подих йотунів одразу перетворювався на лід і падав на землю льодяними бурульками.

Марсель Лаверде. Імір, льодяний велетень

А нащадки добрих йотунів вирішили створити землю і населити її людьми. І вони почали називати себе богами.

Боги убили Іміра, щоб з його тіла зробити землю, рослини і тварин, моря і ріки, ліси і гори. Велетень прислужився востаннє – з нього постав прекрасний зелений світ, повний гомону і руху.

Потім боги з високого ясена вирізали чоловіка, а з гнучкого в’яза – вродливу жінку. Вони вдихнули у перших людей життя й оселили їх на землі, щоб розпочати людський рід.

У небесних просторах боги збудували для себе пречудове місто і назвали його Асгардом. Те місто було повне золотих і срібних палаців. Щоб прокласти шлях з небесного Асгарду на землю і далі – на той бік, до темного світу йотунів, боги взяли вогонь, воду, повітря і сплели чарівну веселку.

Та веселка була такою широкою, міцною і такою довгою, що простяглася, як міст, через три частини світу.

Потім боги створили чотирьох дуже сильних і дуже потворних маленьких чоловічків, щоб вони підтримували небо з чотирьох сторін. Тих чоловічків звали Нордрі, Судрі, Аустрі та Вестрі, що означає Північ, Південь, Схід і Захід.

Боги наповнили небо іскрами, що сяяли, коли поблизу не було сонця чи місяця, і назвали їх зорями.

У цьому новому світі росло могутнє вічнозелене дерево. Воно було таке високе, що його гілки кидали тінь на палаци богів, і на землю, і на країну йотунів. Дерево мало три корені, кожен з яких сягав одного з трьох світів – світу богів, людей і йотунів. Отож і називали його деревом світу. Мало воно чудодійну властивість – замість соку його стовбуром тік священний мед.

То був чарівний мед, що давав усьому живому вічну молодість, неабияку силу і владу над чарами.

Багато разів боги і йотуни намагалися викрасти мед. Страшні битви і війни траплялися між ними через чудодійний напій – живий сік світового дерева.

Правителем нового світу був Всебатько, король богів, великий воїн на ім’я Одін.

Прекрасний сірий кінь Одіна – Слейпнір – мав вісім ніг і біг швидше од вітру. Слейпнір носив на собі Одіна і в лютих битвах, і в тривалих та небезпечних подорожах. Коли Всебатько мчав веселковим мостом, стукіт копит його вірного коня лунав над світом і долітав навіть до холодного світу йотунів.

Переказ Ольги Бондарук

Прагнемо бути творчими читачами

1. Поміркуйте, чому давні скандинави пов’язували початок світу з льодом.

2. Перевірте запис одного з учнів: “Імір – король богів, Одін – перша жива істота на землі, Слейпнір – кінь Одіна”. Чи все тут правильно?

3. Яким ви уявляєте світове дерево?

4. Розгляньте фото статуї Одіна. Що, на ваш погляд, хотів увиразнити скульптор у цьому зображенні?

5. Підготуйте вибірковий переказ на одну з тем (на вибір): “Як постав світ велетнів”, “Діяння богів”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

З міфів давніх скандинавів – МІФИ РІЗНИХ НАРОДІВ ПРО СТВОРЕННЯ СВІТУ