Юрій Милославський герой роману “Юрій Милославський, або Росіяни в 1612 році”

Юрій Милославський герой історичного роману М. Н. Загоскина “Юрій Милославський, або Росіяни в 1612 році” (1829). Ю. М., вигаданий персонаж, поміщений автором в епоху неясного часу. Змушений присягнути польському королевичеві Владиславові – претендентові на російський трон, – Ю. М. попадає в гущавину подій, пов’язаних з формуванням народного ополчення в Нижньому Новгороді під керівництвом Минина й Пожарського. Перед ним коштує дилема: або вступити в ополчення й тим самим змінити присязі, або, не порушуючи клятви, піти проти народної

волі.

Ю. М. долає якась геополітична ідея, зміст якої укладений у словах: “Я поважаю хоробрих і шляхетних поляків.

Прийде час, згадають вони, що в їхній жилах тече кров наших предків, слов’ян; бути може, онуки наші обіймуть поляків, як рідних братів, і два найсильніші покоління древніх владик усього півночі зіллються в один великий і непереможний народ!” Положення Ю. М. ускладнюється ще тим, що він любить Настасію – дочка зрадника батьківщині боярина Кручини-Шалонского. Образ Ю. М. реально не витримує заданого автором художнього змісту. “Герой – образ без особи, не людин і не тінь: його ні руками не

схопити, ні очами побачити; але що всього забавніше, цій безтілесній істоті автор нав’язала поняття, почуття й делікатність сентиментальних героїв минулого століття” (В. Г. Бєлінський). “Незаперечне дарування м. Загоски-на помітно змінює йому, коли він наближається до осіб історичним” (А.

С. Пушкін). Ю. М. у зображенні автора – умовний герой, штучно поставлений у пропоновані обставини, але не живучий вних.

Проте роман Загоскина мав захоплюючу інтригу й, по оцінці Бєлінського, відрізнявся “незвичайним мистецтвом у зображенні побуту наших предків”. Крім того, “М. Н. Загоскин рішуче перетворив ка-рамзинскую манеру історичного оповідання, розширив коло стародавньої речової термінології в складі оповідання. Він прагне до археологічної точності позначень, хоча й не зловживає стародавніми словами” (В.

В. Виноградов). “Юрій Милославський” був інсценований в 1830 році російським драматургом і театральним діячем А. А. Шаховским.

У сучасній літературній свідомості образ Ю. М. живе насамперед завдяки Хлестакову, що у сцені брехні привласнює авторство роману Загоскина.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Юрій Милославський герой роману “Юрій Милославський, або Росіяни в 1612 році”