Ярослав Галан проти фашизму

Ярослав Галан – палкий борець проти фашизму в усіх його проявах, безмежно й до останку люблячий свій народ, свою Батьківщину. Його гостра й несхибна зброя – це памфлети, статті, оповідання, п’єси. Своїми творами він відкрив до цього незнані в українській публіцистичній літературі пізнавально-емоційні можливості, нові засоби виражальності, жанрове багатство.

Памфлети “Герінг”, “Надлюдина”, “Акушери третьої імперії”, “Протектори зради” розкривають нам відношення автора до фашизму. У них з достовірністю історика

Ярослав Галан відтворює індивідуальні портретні риси вбивць, навіть сторінки з їхніх біографій, але саме ті, які характеризують їх як виразників фашистської ідеології. Галан показує найближчих прислужників Адольфа Гітлера, звертається до документів і фактів, які розкривають кривавий шлях фашизму до влади, злочини в роки війни.

Галан показує Геббельса, який волає крикливим голосом солдатам: “Вбивати, вбивати і ще раз вбивати. Вбивати старих та дітей, вбивати українців та росіян, поляків і євреїв. Фюрер ще раз віддав долю Німеччини в руки німецького солдата”. Ось Герінг на лаві підсудних.

Автор порівнює

його зовнішність із зовнішністю баби-перекупки “з ногами, укутаними ковдрою, і тримається так, наче вона й справді на базарі”. Маленькі очі люто бігають по долівці, а губи шепочуть якісь прокльони.

Привертає увагу читача памфлет “їх обличчя”. У ньому розповідається про перше знайомство автора з фашизмом – хижим звіром, що руйнує все на своєму шляху, під пазурами якого гинуть люди, міста, країни, який залишає після себе кривавий слід.

Безумовно, такий портрет може викликати у читача тільки презирство, огиду, ненависть.

Фашизм розмовляв різними мовами, вдягав різні мундири, але ніс з собою одне і теж – смерть. Усі фашисти бажали війни, жадали крові, наживи, вогню й диму. Жодна ціна не здавалась їм зависокою. Галан малює фашизм як найстрашнішого інквізитора, перед яким “блідне тінь Торквемади”.

Фашизм перевернув світ. Носії нового порядку вбивали дітей і жінок і вважали це геройством. “Людство ще ніколи, в найчорніші часи своєї історії, не перебувало так близько від загибелі”, – писав Я. Галан. Але світ не загинув!

Люди доброї волі об’єдналися у боротьбі з цим страшним звіром і перемогли його!

Неофашизм, що з’являється зараз, – страшна й небезпечна сила. Наслідуючи приклад Я. Галана, який був закоханий в життя, любив людей і свою землю, ми повинні бути пильними й непримиренними до будь-яких проявів фашизму. Ця чорна і страшна сила ніколи більше не повинна загрожувати людству.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ярослав Галан проти фашизму