Яке значення для сучасних людей мають давні перекази й міфи?

6 клас

МІФ І ЛІТЕРАТУРА

Яке значення для сучасних людей мають давні перекази й міфи?

З давніх-давен існували оповідання, що намагалися пояснити явища природи, складності людського життя. Часто в них було багато фантастичного, дивовижного. Фантастичні й напівфантастичні розповіді передують тому, що можна назвати історією. Оповідки мали різну тематику: про виникнення світу, народження богів, появу людей на землі, про початки культури – вміння використовувати і добувати вогонь, про стосунки людей і тварин, про всілякі чудеса, про

все природне і надприродне. Такі історії називали міфами й існували вони у всіх народів на первісному рівні розвитку.

Фантастичні оповідання – міфи – у своїй сукупності складають міфологію. У міфології відобразився первісний, донауковий світогляд далеких предків сучасного людства.

Чому ж ці оповіді з великим задоволенням читають дорослі і діти у XXI столітті, а за їх сюжетами створюють мультфільми і комп’ютерні ігри? Можливо, тому що сучасній людині цікаво дізнаватися про далеке минуле, про життя пращурів. У міфах, переказах, легендах багато повчального. А ще вони просто цікаво пояснюють звичні для

нас речі: зміну пір року, причини різних природних явищ (гроза, сніг, дощ), появу деяких рослин і тварин.

Адже у технізований час хочеться почути щось поетичне і незвичне, тому що душа завжди прагне краси і дива.

“Я честь віддам титану Прометею, що не творив своїх людей рабами” (Леся Українка) (образ Прометея у давньогрецькій міфології)

Упродовж багатьох століть людство приваблює образ титана Прометея – героя давньогрецьких міфів. Він надихає письменників і художників, йому споруджують пам’ятники. Одним із перших, хто почав писати про титана, був давньогрецький драматург Есхіл, який присвятив відважному героєві низку трагедій.

Збереглася з них лише одна – “Прометей закутий”.

Як відомо з міфів, із Прометеєм пов’язують викрадення вогню, який він віддав людям, зробивши їх набагато сильнішими. За це його й покарав головний бог – Зевс. На краю землі, у країні скіфів, на Кавказі, Прометея було прикуто. Щодня прилітав орел і клював його печінку, яка за ніч виростала знову. І так тривало десятки років.

Але титан був незламний.

Окрім того, з образом Прометея пов’язують ще багато добра, яке він зробив людям. Титан навчив видобувати і обробляти метали, будувати кораблі, приручати тварин, відкрив науку чисел, мистецтво письма, знайшов трави, що мають лікувальні властивості. Отже, Прометей дав людям силу, що зробила їх набагато сильнішими і могутнішими. Але люди не поспішали титанові на допомогу.

Вони були байдужими до нього.

Та як не дивно, у Прометея немає зла на людей, він їх жаліє, розуміє їхню слабкість і не шкодує про те, що зробив. Незважаючи на тяжке становище, Прометей не зламався, не скорився і не розкаявся. Його розум, сила духу, героїчне служіння людям, мужнє страждання і самопожертва заради їхнього щастя ось уже багато століть приваблюють читачів. І всі погоджуються, що образ Прометея є втіленням людських прагнень до досконалості й уславлення величі духу, який є рушійною силою шляхетних вчинків.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Яке значення для сучасних людей мають давні перекази й міфи?