ЯК ВЕЛИКДЕНЬ НА ДВОРІ, ТО Й ПИСАНКА НА СТОЛІ (писанка)

Як і в українській вишиванці, різні магічні знаки набували свого відображення’в орнаменті писанки. Який же Великдень без яскраво-веселих, різнобарвних писанок?!

Яйце – це символ Всесвіту, за давніми віруваннями наших пращурів. Історія писанки сягає сивої давнини і пов’язана з поганським культом уславлення вічного закону весняного пробудження усього живого на землі.

Ви, напевне, не раз розглядали на свято дивовижні бабусині писанки, що вражають витонченістю й багатством свого малюнку. Група орнаментів, найбільш поширених на

писанках, – це знаки Всесвіту та Сонця, а також зображення хвильки (“безконечника”).

У писанкових орнаментах дуже поширеним є зображення сосонки – трави, що найпершою з’являється на піщаних грунтах і плететься, наче змійка. Ця деталь у писанкарстві пов’язана з культом небесного змія, який, вважали наші

Предки, запліднював усе живе на землі. Цей культ поступово зник після прийняття християнства, натомість з’явилися на писанках гілочки верби, маки й інша рослинність, що буяє навесні. Усі магічні знаки та символи воскресіння природи були невипадковими на писанках.

Вони уславлювали життєдайні сили – сонце й воду, від яких залежали життя й добробут цаших пращурів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЯК ВЕЛИКДЕНЬ НА ДВОРІ, ТО Й ПИСАНКА НА СТОЛІ (писанка)