ХУДОЖНІЙ ОПИС

Художній опис – найпростіший і найдоступніший вид творчих робіт. На відміну від звичайного опису, ця робота передбачає зображення предметів і явищ, за допомогою наочно-образних мовних засобів: епітетів, порівнянь, синонімів.

Опис – це зв’язний текст, який дає словесне зображення основних ознак предмета, явища, особи в усній чи письмовій формі. Найбільш характерною ознакою опису є те, що в ньому речення перебувають у відношеннях одночасовості (перелічуються існуючі на момент описування ознаки, дії, стану тощо). Темами для описів

можуть бути речі, тварини, портрет, інтер’єр, пейзаж, людина, внутрішні її переживання, відтворення подій тощо.

Розглянемо приклад опису природи:

Увесь небокрай горів дивним палахкотінням. Сонце сідало, немов розпечений кулястий дирижабль. Ось воно черкнулось обрію, занурилось за темну лінію виднокола, потім – увійшло за край землі, а затим червоний диск блиснув над обрієм і зник.

Хоч небо все ще палахкотіло, жита й пшениці купались у тому багряному сплескові, і молоді, не затужавілі колоски одсвічувались червоною міддю (Г. Тютюнник).

Описи можуть бути виконані в науковому, художньому і діловому стилях.

В

описах наукового і ділового стилю ознаки предмета розкриваються точно, логічно, послідовно. Для прикладу візьмемо науковий опис:

Незабудка – від родини шорстколистих. Багато – або однорічні трави з суцільними довгастими листками. Квіти правильні, блакитні, рідше білуваті або блідо-рожеві, зібрані в завиток. Плід складається з чотирьох трикутно-яйцевидних блискучих горішків. Відомо 40 видів.

В Україні зустрічається 19 видів. Найпоширеніші: незабудка лісова з блакисними, часом блідо-рожевими квітками. Деякі незабудки декоративні.

Науковий описПозбавлений емоційності та образності, як і діловий. Для ділового опису характерний виклад відповідно до перевірених фактів, до об’єктивної дійсності. Наприклад:

Загубилася трирічна дівчинка. Звати Оля. Одягнена в біле платячко у червону клітинку.

На голові – біла панама. На лівій руці невелика родима пляма. Хто знає, де знаходиться дівчинка, просимо повідомити…

Художній описТеж правдиво відображає предмет, але в яскравій, образній формі, на основі особистих вражень автора. Розглянемо приклад:

Незабудка… Яке ласкаве ім’я! Заслужила. Квітка ця з п’ятьма пелюстками, синіми-синіми, ніжнішими від неба, а в самій середині – жовте серденько. Незабудки не вигоряють, не відцвітають, не тьм’яніють на гарячому літньому сонечку.

Цвітіння квітки, маленької, як нігтик дитини, м’яке, чисте, довірливе. Подивишся – і не забудеш. У квітці незабудки ніби поєднані разом і краса, і простота, і вічність.

Якщо б (припустимо на мить) на землі не було ніяких інших квітів, крім цієї, ми все одно знали б, дивлячись на незабудки, як чудово виглядають квіти.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ХУДОЖНІЙ ОПИС