ХУДОЖНІЙ (АБО ТВОРЧИЙ) МЕТОД

Художній (або Творчий) метод – це сукупність принципів ідейно-художнього пізнання та образного відтворення світу. Саме поняття “метод” означає спосіб пізнання, поняття художнього методу – спосіб образного пізнання дійсності. Категорія художнього методу є однією з наймолодших у теорії літератури: вона виникла на рубежі 20- 30-х років XX століття в радянському літературознавстві та естетиці. Однак молодою є лише назва категорії, сама ж вона, за виразом професора О. М. Соколова, “…в її елементарній формі народилася разом з мистецтвом.

Немає

твору мистецтва без художнього методу, як немає наукового дослідження без наукового методу”.

Дослідники не мають одностайної думки щодо природи художнього методу. “Одні вчені визначають його як сукупність художніх прийомів і засобів; другі – як принципи естетичного відношення мистецтва до дійсності, треті – як систему світоглядних спрямовуючих творчості”. Однак зводити суть художнього методу лише до спільності прийомів, світогляду чи ставлення митця до дійсності було б помилковим та однобічним. На формування художнього методу, як правильно зауважує Ю. Борєв, впливають усі ці три

фактори: “дійсність в її естетичному багатстві, світогляд в його історичній та соціальній визначеності й художньо-розумовий матеріал, накопичений у попередні періоди”.

В історії літератури можна виокремити такі художні методи: барокко, класицизм, сентименталізм, романтизм, реалізм, натуралізм, символізм, модернізм. Академік П. Сакулін в образній формі малює міні-портрети майже всіх художніх методів (за старою термінологією він іменує їх у своїй праці 1928 року “літературними стилями”): “Класицизм – струнка фігура воїна в гордій позі, з величною простягнутою рукою. Сентименталізм – ніжна, тендітна дівчина; сидить, підперши підборіддя рукою; на обличчі – сумна задума; очі замріяно спрямовані вдалечінь: на віях виблискує нависла сльоза.

Романтизм – красивий юнак у плащі й крислатому капелюсі; кучеряве волосся розвівається за вітром; зір, що палає від захвату, звернений до неба. Художній реалізм – зрілий чоловік із здоровим кольором обличчя, зі спокійним і вдумливим поглядом. Натуралізм – нечупарно одягнутий чоловік у картузі; волосся стоїть дибки, в руках – нотатник, на ремені висить кодак; неспокійно й критично озирається по сторонах.

Символізм – нервова молода людина; сильно жестикулює; голосно і протяжно декламує вірші про метафізичну красу потойбічного світу”.

Часом дослідники намагалися звузити кількість художніх методів до двох. Той же П. Сакулін визначає два “типи стилів”: реалізм та ірреалізм. Л. Тимофеев говорить про два “типи творчості” – реалізм і романтизм. До літератури XX століття вчені нерідко застосовують протиставлення двох методів – реалізму й модернізму. Ці та інші спроби дихотомічної класифікації художніх методів сходять до відомої суперечки “давніх” і “нових”, що тривала в літературі з другої половини XVII до початку XIX століття.

Сутність цієї полеміки полягала в розв’язанні проблеми: хто краще вмів зображати людську природу – античні автори (“давні”) чи національні письменники Нового часу (“нові”). Як зазначає Д. Наливайко, “в цей час і набуває великого поширення дихотомічний поділ європейської літератури, яка в різних авторів виступає під різними назвами: “наївної” і “сентиментальної” поезії у Шіллера, “класичної” і “романтичної” – у братів Шлегелів, “південної” і “північної” – у мадам де Сталь і т. п.”. Очевидно, що всі ці минулі та сучасні поділи є насамперед типологічними, а не періодизаційними. Вони були покликані визначити Позачасові типи творчості, тобто типи ідейно-естетичного пізнання світу та його образного відтворення. Іншими словами – різні художні методи.

Тому, думається, доречно говорити про художній метод і тип творчості, поняття, що нерідко розгалужуються, – як синоніми.

Кожний художній метод (за винятком хіба що модернізму) має відповідний літературний напрям. Напрям користується певним методом, заснований на ньому. Літературний напрям – це конкретно-часовий визначник художнього методу. Адже метод як шлях художнього пізнання не обмежений часовими та географічними рамками, хоч і є історично зумовленим. Напрям же є спільністю митців на основі методу; він пов’язаний з певною добою та країною (країнами).

Так, говорячи про реалізм як метод, як спосіб образного пізнання світу, маємо на увазі позачасову категорію. Реалізм – художній метод Шекспіра і Сервантеса, Дефо і Лессінга, Діккенса і Франка, Драйзера і Гончара. Але реалізм як сформований літературний напрям виникає лише у 30-ті роки XIX століття, маючи конкретну естетичну програму й широку спільність митців. Тому відомі терміни “реалізм Відродження” і “реалізм Просвітництва” або менш поширений “античний реалізм” можуть бути застосовані лише до реалізму як методу, якому притаманні, на думку С. Петрова, три основні риси: 1) універсальність у зображенні людини, 2) соціальний і психологічний детермінізм, 3) історична точка зору на життя. З реалізмом як літературним напрямом ці терміни нічого спільного не мають.

Так само, наприклад, помилково розглядати серед низки напрямів минулого “середньовічний символізм” (термін цей запропонований Ю. Борєвим). Середньовічне мистецтво, дійсно, вщерть наповнене символами та алегоріями. Але про існування напрямів у добу середньовіччя взагалі неможливо вести мову. Категорія напряму народжується лише у другій половині XVI сторіччя. За справедливим виразом А. Гуревича, “символізм середніх віків – спосіб інтелектуального освоєння дійсності”.

Тобто – художній метод. Виникнення символізму як літературного напряму відбувається у французькій поезії у другій половині XIX століття – в конкретний час і в конкретному місці.

Категорію художнього методу необхідно сприймати не догматично та абстрактно, що, на жаль, часто-густо робилося в радянському літературознавстві. Художній метод – це не абстрактно-поняттєвий, але живий, образний регулятор творчої діяльності. Методи не є усталеними формами. Вони співіснують, взаємопроникають, збагачують один одного.

Різні художні методи поєднуються і в окремому літературному напрямі, і в індивідуальному стилі письменника. Категорія методу покликана допомогти дослідникові у вивченні творчості окремих авторів, напрямів та епох, наближатися до розуміння закономірностей і парадоксів літературного розвитку.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ХУДОЖНІЙ (АБО ТВОРЧИЙ) МЕТОД