Хто винен у смерті Грегора Замзи

І. Головний герой та його сім’я. (Головний герой, який перетворюється на комаху, – Грегор Замза. Він належить до міщанської родини з вульгарними смаками і обмеженим колом інтересів. Головна цінність для них – це гроші, хоча ніхто, крім Грегора, не працює. Здається спочатку, що не може працювати батько, не знайде роботи сестра.

Грегор Замза дуже хоче догодити батькові і накопичити грошей сестрі для навчання у консерваторії. Він комівояжер і тому більшість часу проводить у дорозі, потерпаючи від незручностей, голоду і нерегулярної поганої

їжі. Він навіть не може знайти друзів, бо товариство в нього постійно змінюється. І все це заради батька, матері й сестри Грети.) ІІ. Як сталося перетворення. (Просто одного дощового ранку, коли Грегор був удома, він прокинувся, аби бігти, як завжди, на вокзал до раннього потягу і побачив, “що він обернувся на страхітливу комаху”.

Але він ще не вірить у те, що це не нічний кошмар, а переймається лише тим, що запізнився на вранішній потяг. Усі захвилювались. Сестра спочатку спитала, чи не погано йому. Грегор і сам згадав, що вже не раз, прокидаючись уранці, відчував якийсь легенький біль, але не надавав цьому особливого

значення. Тепер сталося жахливе перетворення.) ІІІ.

Хто переживає через перетворення. (Сама назва “Перетворення” має не тільки пряме значення. Адже коли сталася з Грегором біда, він боявся, що сім’я без нього бідуватиме. Але виявилося, що даремно так переймався Грегор, бо в батька, по-перше, були заощадження, а по-друге, виявилося, що він не такий уже й хворий і може працювати в банку, як раніше. Та й сестра знайшла роботу. Просто доки Грегор працював на них, вони приймали це за належне.

Але помітивши це перетворення, герой втішався, що вони не бідують без нього. Він був людиною обов’язку і любив родину. Та, на жаль, змінилось іще дещо. А саме їхнє ставлення до Грегора, який з часом став викликати в них роздратування.) ІV.

Ставлення сім’ї до Грегора-комахи. (Спочатку мати и сестра жаліли Грегора-комаху, поки була надія нате, що він вихворіється. Вони намагалися нагодувати його, догодити. Особливо сестра. Але з часом мати стала боятися дивитись на нього, а сестра перестала приховувати свою відразу до нього. Батько ж від самого початку намагався фізично ушкодити його.

Коли Грегор-комаха виповз послухати гру сестри, батько, заганяючи його до кімнати, жбурнув яблуко й поранив Грегора. Те яблуко Грегор-комаха так і не зміг витягти, воно жило в ньому, завдаючи фізичного страждання. Але найгірше його вразило ставлення сестри, яку він так любив. Вона сказала: “Я не хочу називати цю потвору братом і кажу лиш одне: треба якось здихатися її…” Усі вони колись охоче називали його братом і сином, пишалися ним і користувалися з його праці, а тепер думали про себе, про те, що скажуть люди, – про що завгодно, тільки не про Грегора, залишаючи його сам на сам зі своїм лихом без надії не те що на допомогу, а навіть на співчуття.) V. Хто винен у смерті Грегора Замзи? (Не маючи змоги наглядати за Грегором-комахою, батьки найняли для нього служницю, жінку брутальну й нетактовну.

Проте вона бодай не боялася його й так-сяк допомагала. Та й чого слід було вимагати від чужої жінки: співчуття за гроші не купиш. А найгірше те, як ставилися до нього рідні.

Саме вони всі поступово вбивали Грегора, спочатку позбавивши його навіть надії на одужання, а потім і своєї любові. Батько перехрестився, дізнавшись про смерть комахи. Вони відібрали в нього бажання жити, і він почав думати, що таки мусить зникнути, аби не тривожити родини.

Та родина й сама не бажала тривожитись, вони навіть розсердилися, коли служниця хотіла їм розповісти, що вже не треба ховати комаху, вони звільнилися від нього, як від сміття. Вони сподівалися на щасливе майбутнє. Без Грегора.)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Хто винен у смерті Грегора Замзи