Хочеш бути щасливий – будь! (За оповіданням О. Стороженка “Скарб”)

Щастя… Старовинна мудрість говорить, що людина – творець свого щастя. З цим, мабуть, можна погодитися, тому що справжнє щастя – це вміння любити життя і людей.

Щастя… У кожної людини воно своє. Дивним, на мою думку, було уявлення про щастя селян із казки О. Стороженка з глибокою назвою “Скарб”.

Вони вважали щасливою людину, яка все своє життя лежала на печі і лише відкривала рота, як те голодне новонароджене пташеня, щоб поїсти. Таким був Павлусь, єдиний син у родині. Він ріс зманіженим, залюбленим матір’ю.

Узимку й восени

вона не випускала його з хати, щоб не замерз, навесні і влітку – щоб сонце не напекло голову. Бачачи, що син нічого не вміє робити, батько журився: “Що з ним станеться, як ми помремо?”

Після смерті батьків за Павлусем наглядали наймит і наймичка. А Павлусь все чекав, коли хтось за нього щось зробить. Навіть на вечорниці йому йти не хотілося, і скарб шукати відмовився, бо звик лише їсти та спати.

За це й прозвали парубка лежнем.

Ось чому заздрили односельці і вважали Павлуся щасливим: нічого не робить, а все має: “Сказано: як кому Бог дасть щастя, то не треба йому й рідної матері, не треба і скарбу шукати,

сам скарб його знайде”. Це, безумовно, була хибна думка, яку породила заздрість, а вона присипляє здоровий глузд. Фортуна не посміхається тим, хто не докладає зусиль, щоб бути щасливим.

Гадаю, що не був щасливим і Павлусь, бо не мав друзів, з якими можна було б про щось безтурботно потеревенити. Не бачив він і краси природи, не знав, як виглядають рослини і тварини, бо не висовував носа далі своєї хатини. Тому врешті-решт стає зрозумілим, що заможність – це всього-на-всього бонус, можливість жити “без думок”.

Можливо, образ Павлуся саме і є прикладом найнещаснішої людини. І це прикро!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Хочеш бути щасливий – будь! (За оповіданням О. Стороженка “Скарб”)