Характеристика образу Тараса Бульби за повістю М. Гоголя “Тарас Бульба”

Повість Миколи Гоголя “Тарас Бульба” із захопленням сприймається читацькою аудиторією. Часто виникають палкі дискусії щодо головних проблем у творі. Письменник розповідає про страшні історичні події, загострюючи їх особистою драмою головних героїв. Тарас Бульба – головний герой твору, справжній козак, що дослужився до полковника.

Читач вперше з ним зустрічається у мирний час, коли до нього приїжджають сини з бурси. Але приймає він їх досить своєрідно: не обнімає та цілує, а починає глузувати, чим провокує старшого сина Остапа

битися з ним навкулачки. Така нібито дивна поведінка насправді просто пояснюється – Тарас хотів перевірити своїх синів, чи достатньо в них “пороху”, чи будуть вони гідними козаками.

Остап, який став захищати свою честь, випробування на міць пройшов. А от молодший Андрій, який стояв у стороні разом з матір’ю – ні. За що й отримав від батька образливе прізвисько “мамин мазунчик”.

Тарас нарочито глузує із освіти в бурсах, говорячи, що справжня наука на Запорізькій Січі. Він вдає з себе малоосвіченого, але син Остап помічає, що “все то старий собака знає”. І дійсно Тарас Бульба не такий простий,

як може здатися. Він добре розуміє, що освіта потрібна.

Адже перемога над ворогами здобувається не тільки за допомогою фізичної сили, але й розуму. Освічена людина краще оволодіє тактикою та стратегією бою. Тарас Бульба більш за все любить свою козацьку родину, шанує традиції Запорізької Січі.

Але йому не подобається, що козаки стали часто просто гуляти, він прагнув “справжнього діла”. Старий козак пишається своїми синами, хоче аби вони стали справжніми козаками. Але батьківська любов не затьмарює об’єктивної справедливості. І тому, зраду він не пробачає навіть рідному синові. Кульмінаційний момент вбивства батьком сина викликає у багатьох читачів спірні думки.

Багато хто шокований поведінкою Тараса. Мабуть, на це й розраховував Микола Гоголь. Письменник показав нам образ людини, яка здатна бути об’єктивно справедливою, не розділяючи людей на “своїх” та “чужих”.

Наприкінці твору полякам таки вдається схопити Бульбу. Сталося це через дрібничку – Тарас впустив люльку і зупинився, аби її знайти. В цей час його пов’язали. Незважаючи на своє приречене становище, Бульба більше переймається за своїх побратимів.

Він кричить їм услід, щоб вони швидше відпливали далі. Образ Тараса Бульби – один із найкращих прикладів відданості своєму народу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Характеристика образу Тараса Бульби за повістю М. Гоголя “Тарас Бульба”