Характеристика образу Акакія Акакійовича в повісті М. Гоголя “Шинель”

Головний герой повісті Миколи Гоголя “Шинель” – типовий образ “маленької людини” в літературі. Його життя – це сіре існування людини, яка ні до чого не прагне, яка не вміє себе захистити від несправедливості. Ім’я героя носить символічний зміст.

Акакій перекладається як “незлобливий”. Те, що він Акакій Акакійович, – означає максимальну незлобливість, сумирність. Прізвище Башмачкін натякає на просте походження героя. Зовнішність героя непримітна, без цікавих ознак. Він низенький на зріст, трохи рябий, трохи рудий

та навіть підсліпуватий.

Акакій працює дрібним чиновником – переписує документи. Кар’єрне зростання його не цікавить. Маленька посада цілком влаштовує героя. І хоча робота незначна, але він дуже старанно її виконує: переписує папери гарним почерком, не допускає помилок.

Колеги ставляться до Акакія зневажливо, часто ображають. Башмачкін майже ніколи не чинить їм опору, лише зрідка тихенько просить не чіпати його. І це ледь чутне благання нагадує світові, що і “маленькі люди” такі ж представники суспільства, як і всі. Сфера інтересів Акакія Акакійовича дуже обмежена. Робота – це все, що в нього

є, і все, що пробуджує в ньому хоч якийсь інтерес. Герой не знає любові рідних, не захоплюється читанням, не знаходить натхнення у природі.

Для нього не існує пристрастей, він не має шкідливих звичок. Саме тому, рішення придбати нову шинель прирівнюється до глобальної події в його житті. Нарешті в сірому існуванні Акакія з’являється проблиск справжньої мрії.

Герой наполегливо йде до мети, ще більше відмовляючи собі у всьому. Акакій змушений волочити злидарське життя, аби через деякий час кравець завершив роботу і герой відчув радість від придбання шинелі. Недовго довелося радіти героєві, тому що дуже скоро в нього викрадають обновку. Башмачкін відчуває, що його світ зруйновано. Колеги спочатку навіть жаліють бідолаху, але потім забувають про нього.

Башмачкін сподівається знайти підтримку у генерала, але той не хоче бачити в ньому людину. Байдужість, та навіть жорстокість призводить до трагічної долі героя. В кінці твору з’являються романтичні елементи. Привид, який мститься за ображеного всіма Акакія.

Микола Гоголь іронічно зображує свого героя. У багато чом він винен сам, адже не відстоює власну думку, не має високих поривань. Але Акакій Акакійович Башмачкін теж людина, хоч і “маленька”, і тому також має права.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Характеристика образу Акакія Акакійовича в повісті М. Гоголя “Шинель”