ЗУСТРІЧ З БАЙКОЮ
БАЙКА
Езоп (VI ст. до нашої ери)
Йшли мудрості в Езопа позичати;
На всесвіт сяє світ байкарської зорі,
І скільки не беруть живлющої водиці, –
Немає дна в Езоповій криниці…
Микита Годованець
Мандруючи разом з пані Алегорією, ми знову потрапляємо до Давньої Греції, де жив перший із авторів, що залишив світові багату скарбницю байок. Про Езопа немає достовірних відомостей, однак з його особистістю пов’язано чимало переказів. Один із них розповідає, що Езоп був рабом у недолугого і хвалькуватого
Ті ж, вражені таким зухвальством, поставили йому умову: якщо Ксанф не доведе правдивість своїх слів, вони відберуть у нього маєток. Переляканий “мудрець”
1 Еллін – давній грек.
Звернувся за допомогою до Езопа, пообіцявши йому викопати будь-яке бажання. Раб запевнив господаря в можливості знайти вихід зі скрутного становища і попросив за послугу те, що було мрією його життя. Наступного дня Ксанф продемонстрував “свою” мудрість натовпу, який зібрався па березі
Зробіть її, перелийте воду з моря в чашу, і я доведу, що я не базіка!” За переказом, ціною задоволення цієї витівки Ксанфа була воля його раба.
Свої мудрі думки Езоп відображав у байках, які складав у прозовій формі та переказував. Вважають, що він – автор 400 байок, а за іншими відомостями – 650. Ці твори настільки вражали своєю дотепністю, що їх почали записувати, а згодом і перекладати. Так Езопові байки потрапили до книжок, виданих у різних країнах. Повчання, якими вони закінчуються, і нині часто звучать серед народу: “Коли хтось неспроможний досягти чогось, посилається на обставини”, “Справжніх друзів пізнають у біді” тощо.
Спробуємо і ми почерпнути мудрості з невичерпної Езопової криниці.
1. Чи сподобався вам переказ про Езопа? Яку рису характеру давньогрецького байкаря він увиразнює?
2. Уважно перечитайте поетичні рядки Микити Годованця. Поміркуйте, чому саме їх обрано епіграфом до статті.
3. Чому Езопа вважають засновником байкарського мистецтва?
ВОВК І ЯГНЯ
Вовк побачив, що Ягня п’є воду з річки, і хотів знайти слушний привід, щоб його з’їсти. Отже, хоч він стояв і вище по течії, але почав обвинувачувати Ягня, що воно каламутить йому воду й не дає пити. Ягня відповіло, що воно п’є, торкаючись води тільки краєчком губ, і що, зрештою, воно, стоячи внизу, не може йому каламутити воду. Тоді Вовк зауважив:
– Минулого року ти зневажило мого батька.
Мене тоді ще й на світі не було, – відповіло Ягня.
Але Вовк сказав йому:
– Хоч як би ти виправдовувалось, я все одно тебе з’їм.
Так, навіть справедливий захист не має сили для тих, хто заповзявся чинити кривду.
Прагнемо бути творчими читачами
1. Перекажіть байку близько до тексту.
2. Які якості людини втілено в образі Вовка?
3. Пригадайте, як будується байка. Визначте у прочитаній байці оповідну частину і мораль.
4. Підготуйте читання байки в особах.
5. Намалюйте ілюстрацію до байки.