Володимир Сосюра – Любіть Україну (АНАЛІЗ)

Аналіз твору

Володимира Сосюри “Любіть Україну”

1944 р.

Літературний рід : лірика.

Жанр : ліричний вірш.

Вид лірики : патріотична.

Провідний мотив : щира любов до рідної України.

Віршовий розмір : амфібрахій.

З історії вірша : 1951 р. в газеті “Правда” з’явилася стаття “Протав идеологических извращений в литературе”, у якій В. Сосюру за цей вірш засуджено як буржуазного націоналіста, адже “страшними” для тодішніх інтернаціоналістів видалися такі рядки з вірша: “Без неї ніщо ми, як порох і дим!”

Літературознавці

про вірш. У цьому вірші поєдналися пристрасть поета-патріота і ніжність поета-лірика, що дало йому змогу виразити найзаповітніші думки, почуття й переконання людської душі…

Цей вірш став хрестоматійним, проте й досі друкується не за першою публікацією 1944 р., а за “причесаною” радянською цензурою. Порівняймо, наприклад, різні варіанти п’ятої строфи: донедавна її текст звучав так: вона, тобто Україна, “… у квітці, в пташині, в електровог-нях… “, натомість у В. Сосюри: “… у квітці й пташині, в кривеньких тинах… “. Здавалося б, зміна лише кількох слів, але вона спотворювала

пафос твору, думку поета, його справжні почуття до України.

Електровог-ні – символ радянської влади, її здобутків, кривенькі тини – символ споконвічного селянського хліборобського краю, не завжди щасливого, але свого, рідного, єдиного, наділеного щедрою долею і Божою ласкою.

Простота художніх засобів і їхня довершеність, непідробна щирість і схвильованість інтонацій дали поетові змогу втілити глибокий загальнолюдський зміст: люби рідну землю, шануй інші народи, будь щедрим серцем на добро, добрі вчинки – цим ти звеличиш і прославиш своє ім’я, свою Україну у віках (Н. Бернадська).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Володимир Сосюра – Любіть Україну (АНАЛІЗ)