“Вишневий сад” – драма, комедія чи трагедія

П’єса Вишневий сад була написана А. П. Чеховим в 1903 році. Не тільки суспільно-політичний світ, а й світ мистецтва відчував потребу в оновленні. А. П. Чехов, будучи талановитим людиною, що виявили свою майстерність у коротких оповіданнях, входить в драматургію як новатор.

Після прем’єри п’єси Вишневий сад розгорілася маса суперечок серед критиків і глядачів, серед акторів і постановників про жанрові особливості п’єси. Що ж являє собою Вишневий сад з точки зору жанру – драму, трагедію або комедію? Під час роботи над п’єсою А.

П. Чехов у листах висловлювався про її характер в цілому: Вийшла у мене не драма, а комедія, місцями навіть фарс…

У листах до Вл. І. Немировича-Данченко А. П. Чехов попереджав, щоб у Ані не було плаче тони, щоб взагалі в п’єсі не було багато плачуть. Постановка, незважаючи на гучний успіх, не задовольнила А. П. Чехова. Антон Павлович висловлював невдоволення загальної трактуванням п’єси: Чому на афішах і в газетних оголошеннях моя п’єса так наполегливо називається драмою?

Немирович і Алексєєв (Станіславський) у моїй п’єсі бачать позитивно не те, що я написав, і я готовий дати яке завгодно слово, що обидва

вони жодного разу не прочитали уважно моєї п’єси. Таким чином, сам автор наполягає на тому, що Вишневий сад є комедією. Цей жанр зовсім не виключав у А. П. Чехова серйозного і сумного.

Станіславський, очевидно, порушив чеховську міру в співвідношенні драматичного з комічним, сумного зі смішним. Вийшла драма там, де А. П. Чехов наполягав на ліричній комедії.

Однією з особливостей Вишневого саду є те, що всі герої даються в неоднозначному, трагікомічному освітленні. У п’єсі є чисто комічні персонажі: Шарлотта Іванівна, Єпіходов, Яша, Фірс. Антон Павлович Чехов підсміюється над Гайова, які прожили свій стан на льодяниках, над не за віком сентиментальною Раневської і її практичної безпорадністю.

Навіть над Петром Трофімовим, який, здавалося б, символізує оновлення Росії, А. П. Чехов іронізує, називаючи його вічним студентом. Таке ставлення автора Петя Трофімов заслужив своїм багатослівністю, якого А. П. Чехов не терпів. Петя вимовляє монологи про робітників, які їдять огидно, сплять без подушок, про багатих, які живуть у борг, на чужий рахунок, про гордій людині. При цьому він попереджає всіх, що боїться серйозних розмов.

Петя Трофімов, нічого не роблячи протягом п’яти місяців, твердить іншим, що треба працювати.

І це при працьовитою Варі і діловому Лопахине! Трофимов не навчається, тому що не може одночасно і вчитися, і утримувати себе. Дуже різку, але точну характеристику у відношенні духовності та такту Трофімова дає Петі Раневська: … У вас немає чистоти, а ви просто чістюлька. А. П. Чехов з іронією говорить про його поведінку в ремарка.

Трофімов то скрикує з жахом, то, задихаючись від обурення, не може вимовити ні слова, то погрожує піти і ніяк не може цього зробити. Певні співчутливі ноти є у А. П. Чехова в зображенні Лопахіна. Він робить все можливе, щоб допомогти Раневської утримати маєток. Лопахін трохи і добрий. Але у подвійному висвітленні він далеко не ідеальний: у ньому є ділова безкрилість, Лопахін не здатний захоплюватися і любити.

У відносинах з Варею він комічний і незграбний. Короткочасне торжество, пов’язане з покупкою вишневого саду, швидко змінюється почуттям зневіри й смутку. Лопахін вимовляє зі сльозами знаменну фразу: О, швидше б усе це минуло, швидше б змінилася як-небудь наша нескладна, нещаслива життя. Тут Лопахін безпосередньо стосується головного джерела драматизму: він укладений не в боротьбі за вишневий сад, а в невдоволенні життям, по-різному пережитому усіма героями льеси. Життя йде безглуздо і нескладно, не приносячи нікому ні радості, ні щастя.

Не тільки для основних героїв нещаслива це життя, а й для Шарлотти, самотньою і нікому не потрібною, і для Епіходова з його постійними невдачами. Визначаючи суть комічного конфлікту, літературознавці стверджують, що він тримається на невідповідності видимості і сутності (комедія положень, комедія характерів і т. д.). В нової комедії А. П. Чехова слова, вчинки і дії героїв знаходяться саме в таку невідповідність.

Внутрішня драма кожного виявляється важливіше зовнішніх подій (так звані підводні течії). Звідси і сльозливість діючих, осіб, має зовсім не трагедійний відтінок. Монологи і репліки крізь сльози кажуть, швидше за все, про зайвої сентиментальності, нервозності, часом навіть дратівливості персонажів.

Звідси і всепроникна чеховська іронія. Здається, що автор як би задає питання і глядачам, і читачам, і самому собі: чому так бездарно витрачають своє життя люди? чому так легковажно відносяться до близьких? чому так безвідповідально витрачають слова і життєві сили, наївно вважаючи, що будуть жити вічно і буде можливість прожити життя набіло, заново? Герої п’єси заслуговують і жалю, і нещадного сміху крізь невидимі світові сльози.

Традиційно в радянському літературознавстві було прийнято групувати героїв п’єси, називаючи представниками минулого Росії Гаєва і Раневську, її справжнього – Їв-хіна, а майбутнього – Петю і Аню. Мені здається, що це не зовсім так. В одній зі сценічних версій п’єси Вишневий сад майбутнє Росії виявляється за такими людьми, як лакей Яша, що дивиться туди, де влада і гроші. А. П. Чехов, по-моєму, і тут не обходиться без іронії.

Адже мине трохи більше десяти років, і де опиняться Лопахін, Гаєв, Раневська і Трофімова, коли суд над ними будуть вершити Якова?

З гіркотою і жалем А. П. Чехов шукає Людини у своїй п’єсі і, як мені здається, не знаходить. Безумовно, п’єса Вишневий сад – п’єса складна, неоднозначна. Саме тому до неї прикута увага режисерів багатьох країн, а на передостанньому театральному фестивалі в Москві було представлено чотири постановки.

Спори про жанр не вщухають досі. Але не варто забувати, що сам А. П. Чехов назвав твір комедією, а я спробувала у творі довести, наскільки це можливо, чому це так.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


“Вишневий сад” – драма, комедія чи трагедія