Вінграновський Микола Степанович Ніч Івана Богуна

Болиш? Боли ж! Боли, Бо лине крик Від можа і до можа Україною, І панський перехняблений язик Хрипить над нею стомленою слиною. І меч горить над гривою коня, І паля з горла кров’ю обгоріла, Там ребра на гаках, де воля говорила, Там червоніє чорне вороння.

Ні шелесту, ні диму з димарів, Лиш свище вітер черепу у вуха, По світу в’ється людська потеруха, Що звір і той без люду олюднів.

Невірна ніч, непевна – тупу-тупу – Безнебна ніч – татари де?! – прийшла. Шикує смерть – не спіте! – труп по трупу, Ридають коні, кублиться імла. Хропуть

шаблі, і ядра захропли. Хропе і втома, цямкає губами, І хмара ріжеться кривавими рогами В безнебнім небі чорними шляхами, І тиша спить, і віти, і вітри. Мазниці густо сплять, і кругле сплять колеса, І кулям сняться голови й серця: Невірна ніч!

Ганьба довготелеса Схиляється до нашого лиця. Ганьбо! Ганебино! Ганьбище, ти над нами!

Твій віщий зір на нашому чолі, Що нашими козацькими кістками Проторохтиш в землі і по землі.

Могил нема. Могили повтікали. Дніпро утік – осталась лиш вода.

І вовчі небеса – над вовчими віками Снують свою ходу – печальна та хода.

І нипає помазаником божим Півправда, півсвобода,

півжиття. І за народом згорбленим та босим Пильнує без’язике небуття. З ножів і душ, де голо і де кволо, В осліпленій сльозами сліпоті Тікає воля, дух її і слово. І грає рабство в сурми золоті.

Ніде нікого. Правда горілиці Лежить в траві і власну лиже кров, І мочить морду серце у горілці, І душить душу зраджена любов. Ніде нікого. Будякові очі Важкими бджолами, вмираючи, гудуть, Татарський кінь стриже вухами ночі, І місячні серпи ті ночі в копи жнуть.

Та не дай боже, та не дай нікому, Як оцьому народоньку молодому!.

Ой не дай, не дай, А як дай, то вбий. Покарай його, погуби, Во язицех всіх, во думках святих Покарай його, загуби, Щоб не мучивсь так, не страждав отак Цей народ-козак…

…Ні клятв, ні сліз і ні колін! Лиш горде горе тонкостанне. Вікно, і вітер, і квилінь, Квиління віт неперестанне. Листопад… що ти? А якби Отак усе відкрокувалось, Все до початку відмоталось, Як жив би ти і що робив?

Що б ти робив? …Покинь. Дивись.

Краще дивись, як мла намулиться, Як листопадний мокрий лист В краплисту шибку писком тулиться. Як би ти жив? Отак би й жив!

Покинь! Ну, прошу! От, їй-богу! Сріблястий лист маслини-лоху, Темно-зелений лист ожин, Трепети лист сріблясто-чорний, І дуба-нелиня важкий, І лист акації, як човен, І сосен листя-їжаки – Все опадає… – і розтане У нім твоя і віт квилінь…

Ні клятв, ні сліз і ні колін, Лиш горде горе тонкостанне…

Отак би жив. І за плечима Носив би торбу інших ран. І ця шинкарська Україна, Й кривавоносний ятаган Жилися б, їлися без тебе… Листопад від землі до неба І гілки у вікні капкан…

Що бачиш ти? За білим снінням Ти бачиш гори, степ і шлях, І мокрі щоки на щоках, І голос, зірваний тремтінням.

Прощальний час надій прощальних! Ми тут. Ми є. Ми – всі. Ми – гурт. Єднаймося!

Ми той є грунт Подій майбутніх, вирішальних.

Ми знаємо, куди йдемо, Як наші ночі йдуть за днями. І України знамено Кричить і горбиться над нами.

Не вірю в бога – в Україну. Вона мій бог і поводир. В свободу вірю, вірю в мир.

І хоч загину – до загину.

Прозрімо ж! Люди ми чи ні? Чи ми раби борщу і сала? І наша воля нас зассала, Нас, та у нашому ж човні. До боюі Бо не буде бою. Ледачість знелюдить і вас.

Відгасло літо – світ не згас, І я з тобою, як з собою…

Поміж ядер, гармат, і возів, й казанів Від Дунаю, Дністра і до Дону На плечах жебраків, На плечах козаків Домовина Іде Додому. То мене несуть, ще й коня ведуть, Кінь голівоньку хиле, В пережовклих степах золоту каламуть Вітер з Вінниці хвиле.

1965.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Вінграновський Микола Степанович Ніч Івана Богуна