Виклад змісту добутку “Хариванша”

“Рід Пики” – давньоіндійська епічна поема в Э книгах, що вважається додатком до “Махабхарате”. Перша й третя книги поеми викладають найважливіші индуистские міфи про утвір, походження богів і демонів, легендарних царях Сонячної й Місячної династій, земних втіленнях заради порятунку миру (аватарах) бога Вишну, або Пики (букв. “Коричневий”, можливо “Рятівник”), в обликах вепра, людину-лев і карлика й т. д., а друга книга розповідає про саме шановане втілення Вишну-Хари в якості Кришни

У місті Матхуре царює жорстокий

демон-асура Канса. Йому передвіщена зміряй від руки восьмого сина його двоюрідної сестри Деваки, дружини пануючи ядавов Васудеви, і тому він містить Деваки й Васудеву в темницю, а перших їхніх шістьох синів убиває, тільки-но вони народилися. Сьомий син, Баларама, був урятований богинею сну Нидрой, що ще до появи його на світло перенесла зачатий плід у чрево іншої дружини Васудеви – Рохини, а восьмий, Кришна, відразу ж після народження був таємно відданий на виховання пастухові Нанде і його дружині Яшоде.

Незабаром і Баларама попадає в сім’ю Нанди, і обоє брата ростуть серед пастухів і пастушок у сонячному лісі

Вриндаване на берегах повноводної ріки Ямуни.

Уже замолоду Кришна робить безприкладні подвиги. Він силою змушує царя змій Калію, що отруює води Ямуни, покинути ріку; убиває асуру Дхендуку, що переслідує й залякує пастухів; простромлює злісного демона-бика Аришту його власним рогом; під час грозової зливи, ниспосланного богом Индрой, вириває із землі гору Говардхану й протягом семи днів тримає її у вигляді парасоля над пастухами й чередами їх корів

Подвиги Кришни, а ще більше його краса, весела вдача, майстерність у танцях і грі на сопілці залучають до нього серця молодих пастушок, і в лісі Вриндаване раз у раз лунають їхні радісні вигуки, коли Кришна затіває з ними різного роду гри й веде хороводи, чуються їхні жагучі визнання, коли він віддається з ними любові, і їхні сумні скарги, коли він їх залишає

Довідавшись про діяння й подвиги Кришни, Канса розуміє, що син Деваки залишився живий, і зазиває Кришну й Балараму на кулачні змагання в Матхуру. Проти братів він виставляє супротивниками могутніх демонов-асуров, але Кришна й Баларама всіх їх легко перемагають, валячи на землю нищівними ударами. Коли ж розсерджений Канса наказує вигнати Кришну й всіх пастухів зі свого царства, Кришна, немов розлютований лев, кидається на Кансу, виволікає його на арену й убиває. За смерть Канси намагається помститися його тесть Джарасандха.

Він збирає незліченне військо, що осаджує Матхуру, але незабаром виявляється наголову розбитим військом ядавов на чолі Скришной.

Незабаром у Матхуру приходить звістка, що цар Видарбхи Бхишмака збирається видати заміж свою дочку Рукмини за царя чеди Дулі-палу. Тим часом Кришна й Рукмини давно вже потай люблять один одного, і в призначений Бхишмакой день весілля Кришна відвозить наречену на колісниці. Шишупала, Джарасандха, брат Рукмини Рукман переслідують Кришну, намагаючись повернути Рукмини, але Кришна й Баларама обертають їх у втечу.

Весілля Кришни й Рукмини святкується в недавно вибудуваної Кришной новій столиці ядавов – Двараке. Від Рукмини Кришна має десятьох синів, а пізніше шістнадцять тисяч інших дружин родять йому ще багато тисяч дітей

Довгі роки Кришна щасливо проживає у Двараке й продовжує винищувати демонов-асуров, здійснюючи тим самим свою божественну місію на землі. Серед убитих їм демонів самими могутніми були Нарака. укравший серги в матері богів Адіті, і Никумбха, що володів магічним дарунком перевтілення. Кришна готовий знищити також тисячерукого пануючи асуров Бану, але тому захищає бог Шива, що приходить рятуйте! і сам вступає із Кришной у двобій.

Двобій припиняє верховний бог Брахма, він з’являється на поле бою й відкриває велику істину, що Шива й Кришна, втілення Вишну, в остаточному підсумку единосущни.

Автор переказів П. А. Гринцер


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Виклад змісту добутку “Хариванша”