Виклад саги “Сватовство до Этайн”

Під цією назвою збереглися три саги, відомі по “Книзі Бурої Корови” і “Жовтій Книзі з Лекана” (XIV в.). У колишні часи Ірландією правил король із роду Племен Богині по імені Эохайд Оллотар (Эохайд “Батько Всіх”). Його також називали Дагдой, тому що він умів творити чудеса й мав владу над урожаєм. Побажавши близькості із дружиною Элкмара, правителя Бруга, Дагда з’єднався з нею, коли чоловік відправився в гості.

Дагда розсіяв нічну тьму, зробивши шлях таким довгим, що дев’ять місяців пройшли, немов один день, і до повернення

Элкмара жінка народила сина по імені Энгус.

Дагда відніс хлопчика на виховання в будинок Мидира.

Энгус перевершував всіх юнаків чарівним виглядом і спритністю в іграх. Його називали також Мак Ок (“Юний”), тому що мати його говорила, що воістину молодо той, хто був зачатий на світанку й народився до заходу. Энгус думав, що доводиться Мидиру сином і не підозрював про своє споріднення з Дагдой. Але один раз обізвали його пасинком, що не відає батька з матір’ю, і він у сльозах з’явився до Мидиру. Тоді Мидир привів юнака до Эохайду, щоб визнав сина рідний батько.

Эохайд навчив його, як відібрати володіння

в Элкмара, і Мак Ок став правителем Бруга.

Через рік Мидир відвідав свого вихованця. На поле грали юнака. Раптом розгорівся між ними суперечка, і один з них випадково виколов Мидиру око прутом з гостролиста, але на прохання Энгуса зцілив його бог-врачеватель Диан Кехт.

Тоді захотів Мидир близькості з найкрасивішою дівчиною Ірландії, це була Этайн Эхрайде, дочка правителя північно-східного королівства. Мак Ок прийшов до нього й запропонував викуп за наречену. Король зажадав очистити від лісу Дванадцять долин – і з волі Дагди за одну ніч це відбулося.

Потім наказав король відвести в море дванадцять рік – і волею Дагди в одну ніч з’явилися ріки, про які колись ніхто не слихивал. Тоді король сказав, що для блага землі зроблено досить і він хоче одержати свою частку – стільки золота й срібла, скільки важить сама дівчина. Це було зроблено, і Мак Ок повів Этайн. Мидир був дуже задоволений своїм приймальням сином

Пройшов рік, і Мидир став збиратися додому, де його очікувала дружина. Мак Ок попередив названого батька, що велика влада й хитрість підступної жінки – знаюча Фуамнах у таємному знанні Племен Богині Дану.

Коли привів Мидир королівську дочку, Фуамнах зустріла їх обох ласкавими словами й запросила у свої покои. Этайн села на ложі, а Фуамнах ударила її прутом із червоної горобини, перетворивши в більшу калюжу. Жар від вогнища стяг воду, і виповз відтіля черв’як, що став потім червоною мухою. Не було прекрасніше цієї мухи на світі, а голос її був слаще пісень волинок і рогів. Будь-яку хворобу зціляли краплі, що злітали з її крил, спрага й голод пропадали у всякого, хто бачив її сяйво й відчував аромат.

Коли обходив Мидир свої володіння, усюди супроводжувала його муха й оберігала від злих намірів. Тоді підняла Фуамнах могутній вітер, унесший Этайн.

Сім років не знала муха спокою – зовсім знесилівши, укрилася вона на груди Мак Ока. Мак Ок облачив її в пурпурне одіяння, оселив у скляному сонячному спокої й став доглядати за нею, поки не знайшла вона колишню красу. Довідавшись про любов Мак Ока до Этайн, фуамнах знову наслала вихор, що приніс муху в будинок, де бенкетували люди. Этайн упала в золоту чашу, що стояла перед дружиною Этара, і жінка проковтнула її разом з питвом.

Так була в другий раз зачатий Этайн.

Називати її сталі дочка Этара – після першого її зачаття минула тисяча й дванадцять років. А Фуамнах упала від руки Мак Ока, тому що не простив він зникнення мухи

II. Правил тоді Ірландією Эохайд Айрем, і підкорилися йому всі п’ять королівств країни. Але не було в Эохайда дружини, тому ірландці не бажали їхати до нього на свято. Эохайд повелів знайти саму прекрасну дівчину, до якої ще не доторкався чоловік, і відшукали йому таку – Этайн, дочка Этара.

Брат Эохайда Айлиль воспилал до неї пристрастю й, не сміючи нікому зізнатися, занедужав від туги. Він був при смерті, коли Эохайд вирішив об’їхати свого володіння

Король залишив дружину при вмираючому браті, щоб простежила вона за належним виконанням похоронних обрядів. Этайн щодня приходила до Айлилю, і тому легшало. Незабаром зрозуміла вона, що причина його хвороби любов. Обіцяла Этайн зцілити Айлиля, але, не бажаючи ганьбити короля в його будинку, призначила побачення на пагорбі

Прийшла туди людина, у всьому схожий на Айлиля, і Этайн утішила його. Ранком Айлиль став журитися, що проспав зустріч, и’ Этайн знову запросила його на пагорб. Тричі повторилося це:

Айлиль марне намагався боротися зі сном, а Этайн утішала того, хто був схожий з ним виглядом. Нарешті зажадала вона пояснень, і незнайомець сказав, що кличуть його Мидир – він був чоловіком її, коли вона звалася Этайн Эхрайде, але їм довелося розстатися через чари Фаумнах. Этайн відповіла, що піде з ним, якщо буде отримана згода Эохайда.

Коли повернулася вона в королівські покои, Айлиль сказав їй, що повністю зцілився як від хвороби, так і від любові. А Эохайд зрадів, знайшовши брата живим і здоровим

III. У ясний літній день піднявся Эохайд Айрем на стіни Тари. Раптом з’явився перед ним незнайомий воїн із золотавими волоссями й блакитними очами, у пурпурному плащі, з п’ятикутним списом і дорогоцінним щитом.

Сказав воїн, що кличуть його Мидир і прийшов він випробувати короля в грі у фидхелл. Дістав Мидир дошку із чистого срібла із золотими фігурами – у кожному куті її блищав дорогоцінний камінь. У заставу виставив Мидир п’ятдесят чудових коней, і Эохайд виграв їх.

Наступного дня Мидир поставив на кін п’ятдесят свиней-трьохлітків, п’ятдесят мечів із золотою рукояттю й п’ятдесят красноухих корів. Эохайд виграв і цю заставу. Потім запропонував Мидир грати на те, що кожний з них побажає. Эохайд погодився, але в цей день виграв Мидир і сказав, що хоче поцілувати Этайн.

Эохайд зібрав у палаці кращих воїнів і храбрейших чоловіків – обступили вони короля з Этайн, коли з’явився Мидир. Той обійняв Этайн і відніс неї із собою через отвір у даху, а потім усі побачили в небі над Тарою двох лебедів

За наказом короля стали ірландці розтрощувати чарівні пагорби, але обитавшие там сиди сказали, що не викрадали вони дружину Эохайда – щоб повернути її, потрібно викидати щодня сліпих щенят і кошеняти. Эохайд так і надійшов: Мидир розлютувався, але нічого не міг поробити й обіцяв повернути Этайн. Привели до короля п’ятдесят жінок, схожих на Этайн особою й одягом. Довго вибирав серед них Эохайд, і нарешті здалося йому, начебто він довідається дружину. Ірландці зраділи, однак Мидир сказав, що це його дочка від Этайн.

Так Эохайд назавжди втратив свою дружину, а потім був убитий Сигмалом, онуком Мидира.

Е. Д. Мурашкинцева


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Виклад саги “Сватовство до Этайн”