“Матінка Кураж та її діти” (1939)-історична драма і одночасно іносказання про німецькому народі, який двічі протягом життя одного покоління дав захопити себе мілітаристської пропагандою. П’єса створювалася восени 1939 р. – у дні, що безпосередньо передували початку другої світової війни, – як попередження про насувалася небезпеки. Літературним джерелом п’єси була повість німецького письменника XVII ст.
Гриммельсгаузена “Дивовижне життєпис пропаленої обманщиця і побродяжкі Кураж”. Брехт використовував окремі мотиви
Дія п’єси відбувається в епоху Тридцятирічної війни, події якої не раз ставали предметом зображення в німецькій літературі.
Новизна підходу Брехта до цієї теми виявилася насамперед у акценті на долях простих людей, а не на прагненнях і чварах князів і полководців. Вона виявилася також у критичному підході Брехта до позиції “середнього німця”, того самого, чиї сліпота та потурання в
Все, що вона має, дала війна, І вона не хоче зрозуміти, наскільки ці дари ненадійні. Кмітлива, енергійна, жива, гостра на мову, не дарма прозвана Кураж (по-французьки: сміливість, відвага), героїня Брехта вериг, що вона цілком забезпечила себе, що вона міцно стоїть на землі. Однак війна завдає їй удар за ударом.
Брехт і в цьому творі будує сюжет, Нагнітаючи випробування героїні і зіштовхуючи в кожному з них загальнолюдське і соціальне. Але тепер соціальне зло не тільки тисне на героїню ззовні – з самого початку воно вкорінюється і в ній самій, а вона вперто не хоче зрозуміти цього. Удари ж на неї обрушуються найжорстокіші. Спочатку матінка Кураж втрачає старшого сина, красеня Ейліфа. Затягнені обманними обіцянками вербувальників, приманити його військової романтикою, Ейліф добровольцем іде в армію і безславно гине.
Щоправда, спочатку він удостоюється високої нагороди від самого головнокомандувача – за пограбування та вбивства селян. Але коли пізніше він повторює свій “подвиг”, то виявляється, що він порушив цим одне з короткочасних перемир’я (про який не встиг дізнатися), – і його страчують як злочинця. Другого сина, Швейцеркаса, не спокушають військові подвиги: мобілізований в армію, він намагається триматися осторонь від битв і бере на себе турботу про полковий касі. Однак він потрапляє в полон до ворогів.
Матінка Кураж могла б його викупити, але поки вона торгується, сподіваючись заплатити дешевше, щоб зберегти що-небудь на придане дочки, Швейцеркаса встигають розстріляти.
Катрін, дочка матінки Кураж, гине героїчно. Катрін – німа: видовище насильств під час війни позбавило її мови. Брехт символічно втілює в її образі німоту німецького народу, не наважується підняти голос проти сіячів смерті. Але настає момент, коли Катрін не може більше мовчати. До будинку край дороги, де вони з матір’ю зупинилися переночувати, підійшли солдати, щоб рано вранці напасти на сусіднє місто.
Катрін підіймається на дах будинку і з усіх сил б’є в барабан, щоб розбудити мешканців міста, попередити їх про небезпеку. Вона бачить, що солдати вже ціляться в неї, плаче від страху, але все-таки б’є в барабан, поки постріл не обриває її життя. Так матінка Кураж втрачає всіх дітей.