“Віділлються кішці мишкіни сльози…” (Початок росіян нападів на ординські володіння)

Російські князівства прийняте вважати об’єктом агресії з боку Великої імперії монголів, а потім улусу Джучи… Однак чи завжди відносини росіян і ординців ськладалися подібним чином? Ситуація різко змінилася в період гострої політичної кризи XIV середини століття в Золотій Орді.

У російських джерелах він був влучно названий “великої замятней”…

Ослаблення ханської влади породило нове явище. Російські війська почали вторгатися в межі ординської території… Першими громити ординців відправилися по Волзі новгородські

ушкуйники…в 1361 році їхньою метою став… булгарський місто Жукотин ( Джаке-Тау), що був захоплений і розграбований. Центральний ординський уряд було страшно обурене цим новим явищем.

Під тиськом Орди російські князі виловили грабіжників і видали їхнім ханським послам…

(Це, однак, не зупинило організацію новгородцами нових походів ушкуйників на татар.)

Одночасно князі почали активно втручатися в справи улусів, що сусідять із ними. Спочатку їх залучали до участі у внутріординських усобицах різні претенденти на ханський престол. Наприклад, восени 1370 року військо Бориса Костянтиновича Городецького

й княжича Василя Дмитровича зробили похід на Булгарський улус. Їх супроводжував засіл Мамая Ачиходжи. Глава улусу Хасан здався без бою.

На булгарський трон був посаджений новий князь – Мамат-Салтан.

На початку 1377 року моськовські війська на чолі із Дмитром Боброк-Волинським і нижегородсько-суздальськие на чолі з Василем і Іваном Дмитриевичами знову розорили Булгарський улус. Джерела описують цей похід як ініціативу винятково російських князів. Вирішальний бій відбувся 16 березня під стінами Булгара. По моськовсько-нижегородських військах ординці відкрили вогонь із луків, самострілів, а зі стін міста почалася гарматна стрілянина (“грім пугающе”). Татари провели своєрідну “психічну атаку”, вивівши частину військ верхи на верблюдах для лякання російських воїнів.

Але моськовсько-суздальська рать стрімким ударом…звернула супротивника у втечу. Визнавши свою поразку еміри Хасан і Мамат-Салтан виплатили…контрибуцію (близько 6000 рублів)…

Іншим походом, ініційованим винятково росіянами князями, варто назвати руйнування взимку 1377/78 року Мордовського улусу, що входив до ськладу Мамаевой Орди.

(Зі статті Ю. Селезньова “Відповідний удар”)

Селезньов Ю. Відповідний удар // Батьківщина. № 11. 2003. С. 95-96.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


“Віділлються кішці мишкіни сльози…” (Початок росіян нападів на ординські володіння)