Утвердження любові як джерела високої людської духовності в повісті М. М. Коцюбинського “Тіні забутих предків”

“Тіні забутих предків”, правдиву казку Гуцульщини, М. М. Коцюбинський закінчив у 1911 році, а вперше надрукував в 1912 році. Написанню твору передувала велика, напружена робота: письменник вивчав фольклорно-етнографічні матеріали про Гуцульщину, наукові статті, монографії, особисто, поїхавши до Криворівні, ознайомився з місцевою природою тощо. І тільки після цього почав писати. У листі до Гнатюка повідомляв: “Боюсь, хвилююсь, але пишу”.

У повісті Гуцульщина вимальовується перед нами такою, якою сприймали і бачили її самі гуцули, котрі

глибоко вірили в те, що природа одухотворена, жива, діюча, заселена добрими та злими духами. В центрі твору – образ Івана. Стрункий і міцний, як смерічка, має поетичну натуру. З дитячих років живе серед природи, виховується на гуцульських повір’ях, легендах, казках.

Світ для нього, “як казка, повна чудес”. Він, як і Лукаш Лесі Українки, захоплюється грою на сопілці, намагається передати ті мелодії, які звучать у природі.

Марічка, як і Іван, змальована в ореолі музики і пісень. Що б вона не бачила в природі, що б не чула – все потім виливається в легку й просту пісню. Вона знає безліч співанок, вміє складати

їх. Дружба Івана з Марічкою – ніжна і поетична, повна краси і чистоти.

В їх стосунках все так просто, природно, що жодна нечиста думка не засмітила їм серця.

Цьому поетичному життю, повному гармонії і музики, овіяному чарами природи, М. Коцюбинський протиставляє життя Івана з Палагною після смерті Марічки. Тяжко переживши смерть подруги, Іван через декілька років одружується з Палагною, бо треба ж “газдувати”. Ця дівчина з багатого роду, фізично здорова, з грубим голосом і волосатою шиєю.

Вона любить пишну одежу, дбає лише про господарство та тілесні потреби. Вічно заклопотана своїм ворожінням і худобою, вона не могла зрозуміти Івана, підтримати його кращі пориви. Іван не кохає Палатну, та їх єднало господарство, діти – і тому він ніколи не думав про кохання. Життя їх текло, повне турбот, воно потребувало вічної праці.

Проте ми помічаємо, вчитуючись у повість, що Іван – духовно багата людина, його не задовольняє спокійне існування з грубою, обмеженою дружиною. Його сушить туга за іншим, красивим життям, за Марічкою, що стала для нього уособленням поетичного, гармонійного, світлого: “Тусок обіймав серце Івана, душа банувала за чимось кращим, хоч невідомим, тяглась в інші, кращі світи, де можна б спочити”.

Отже, ми бачимо, що М. Коцюбинський у своїй повісті зумів через образну систему передати колорит гуцульської землі. Ми, прочитавши повість, познайомилися з побутом, соціальною і національною обстановкою Гуцульщини через призму персонажів.

Своїм твором М. Коцюбинський виступив проти декадентів, які підкреслювали владу звіриного начала в душі героїв. Михайло Михайлович, навпаки, не принижує людей з народу, він бачить у них потяг до краси, називає їх справжніми “дітьми природи”, стверджує їхнє устремління До поезії, до всього світлого і людяного.

Письменник не випадково назвав свій твір “Тіні забутих предків”. Серед гуцулів, підрізаних горами від широкого світу, збереглися ті давні звичаї і вірування, давнє світосприймання і світовідчуття, коли природа і людина зливались в одне нероздільне ціле.

Повість М. Коцюбинського нагадує мені “Лісову пісню” Лесі Українки. На мою думку, обидва письменники стверджують вічність кохання, краси, духовності, природи.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Утвердження любові як джерела високої людської духовності в повісті М. М. Коцюбинського “Тіні забутих предків”