У жалобні дні загибелі Пушкіна

У жалобні дні загибелі Пушкіна, коли юрби народу ще не відринули від особняка на Мийці, обидві столиці облетіли гнівні й трагічні рядки : Загинув поет! – невільник честі – Упав, оклеветанный молвойе Так Росія знайшла нового великого поета – Михайла Юрійовича Лермонтова. Знайшла, щоб через чотири роки оплакати його загибель. Доля Лермонтова – страшна трагедія російської літератури. Його талант, його величезний дарунок не встиг себе.

Поетичний мир М. Ю. співвідноситься з пушкінським. У ранньому періоді Творчості він наслідує великого

попередника, у зрілому ж постійно сперечається з ним і їхніми голосами сперечаються два Росія – додекабристская й миколаївська. Сперечаються два типи світосприймання. Пушкіна спрямований до будинку, до тепла, затишку, його цінності в людському житті. Любов до батьківщини – любов до рідного вогнища, Михайлівському, куди так прагнув поет.

Все це чужо Лермонтову. Доля з дитинства складалася так, що будинку не було. Рання смерть матері, змушена розлука з батьком змушували чувстовать себе бездомним.

Події зовнішнього життя підсилили трагедію зруйнованого будинку й неможливістю щастя. В основі його поезії

– тема самітності, роз’єднаності людей. Його герой говорить особливою мовою, у якому слово “любов” означає зраду, “дружба” – зрадництво, “надія”- ілюзію.

Він коштує один під різким і холодним вітром епохи. Ні на кого не сподіваючись і не від кого не очікуючи співчуття. Він один проти безлічі, неспроможний проти сили.

Але не зломлений, не відмовився від боротьби, хоча розуміє й безнадійність. Він вічний мандрівник у часі й просторі. Вірші Лермонтова – це майже завжди напружений монолог, щира сповідь.

Образ поета в лірику М. Ю. Л. – це образ художника – пророка, одушевленого божественним “дієсловом”. Він приречений на нерозуміння, безславний кінець або трагічну загибель, тому що залучено у фатальні конфлікти. Вірш “Смерть поета” принесло авторові широку популярність.

Воно виражає глибоке потрясіння від извкстия про загибель Пушкіна.

Він самотній, спрямований до високого ідеалу, повний достоїнства, волі, сміливості. Поет повстав проти долі й загинув у цій боротьбі. Світло, що протистоїть поетові, – це поголоска, суспільства, недосконалий земний мирю. Поет оклеветан, його життя супроводжують “дріб’язкові образи” , гоніння, порожні похвали, наклеп, неправда, підступництво. В останніх рядках виноситься головне обвинувачення катам поета, що коштує “у трону” . Ліричний герой обвинувачує їх у тім, що вони допустили вбивство, стали катами “волі, генія й слави” . Особистість художника, що повстав “проти думки світла”, у цьому вірші надзвичайно піднімається.

У вірші “Поет” Лермонтов порівнює кинджал, що перетворився в “іграшку золоту”, з положенням поета в “століття зніжений”. Колись кинджал “дзенькав у відповідь мовленням образливим”. Тепер він позбавлений змісту свого існування. Кинджал багато прикрашений, але став бессславным предметом. Такий і поет.

У минулому поезія була зброєю, що мала влада над людьми. Поет повинен виражати “думки шляхетні”, викривати “блискітки й обмани” сучасності. Вірш закінчується питанням, у якому звучить і обурення, і заклик до дії: “Прокинешся ль ти знову, осміяний пророк?” Вірш Лермонтова “Пророк” начебто продовжує однойменний пушкінський вірш. Намір пророка додержуватися божої волі розбивається об людське нерозуміння.

У їхніх очах він читає тільки злість і порок. Ліричний герой біжить у пустелю. Він зрозумілий для всієї природи. Пророка слухають зірки, йому покірна “тварина земна” , з усім миром природи він перебуває в гармонії. Але його ученья, чисті пориви не торкають серця людей.

Він не має сил перемогти злість і залишається гордим, непереможеним серед ворожого миру. У величезне століття, госящий розум, волю, Лермонтов володів гордим серцем, палкістю почуттів. І прагнув повернути миру втрачену їм гармонію, красу, силу любові.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

У жалобні дні загибелі Пушкіна