8 клас
Й
II варіант
У наші дні повертаються із забуття імена багатьох прославлених українців, які за часів Сталіна й застою були несправедливо звинувачені у націоналізмі. Серед них – талановитий поет, історик, перекладач, патріот Микола Вороний.
“Україно! Мамо люба!” – звертається поет до Вітчизни. Він, як справжній син своєї землі, любить і Україну, і її народ, у якого намагалися вкрасти і мову, і культуру, і Батьківщину.
Саме цією любов’ю пройнята поема Вороного “Євшан-зілля” – патріотичний твір про вірність
Чудово жилося ханському синові у князя Володимира. Хоча хлопчик був полоненим, але князь оточив його розкошами, тому згодом малий половець забув рідний степ і став чужу Руську землю за свою уважати. “І жилось тому хлоп’яті і безпечно, і вигідно”.
Та ніяк не міг змиритися хан із втратою улюбленої дитини. Покликавши до себе гудця, нещасний батько попросив його відшукати втраченого сина, розказати йому про свої страждання, заспівати половецьку пісню, дати євшан-зілля, якщо не згадає син рідний степ.
Діставшись до Києва, гудець зустрівся з ханським сином, але звістка про батькову
А ми, українці?
Де ж того євшану взяти…
Що на певний шлях направить…
Микола Вороний прийняв смерть за рідний край, бо любив його, любив свій народ, переживав за його долю. А нам залишились твори поета, і серед них – патріотична поема “Євшан-зілля”, “що зворушує у серці найсвятіші почування”.