У чому краса матеріальної культури українців?

За часів доісторичних люди мали у вжитку обмаль по­бутових предметів. Кілька глеків, казан – ось і весь по­суд. Робили ці речі з глини, дерева або іншого матеріалу, який був під руками в достатній кількості. Ці речі вико­нували лише свою пряму функцію – з їх допомогою готу­вали й. подавали на стіл страви. Аж ось з’явився хтось розумний і веселий і запропонував прикрасити побутові предмети.

А чому б і ні: і їсти, і готувати їжу приємніше. Приблизно так у світі з’явилися перші речі, котрі прикра­шав орнамент, утеплені в глину кольорові

камінці й таке інше.

Цікаво, а чому тому винахідникові спало на думку при­красити перший у світі глечик? Тому, що ця людина розумі­лася на гармонії між красою і практичністю предмета. Гармонійність є однією з провідних рис матеріальної куль­тури українців. Не можна сказати, що взагалі українське вжиткове мистецтво є якимось винятком з правил, але пам’ятки нашої культури легко вирізнити за однією ознакою.

Чи доводилося вам бачити українську писанку, ви­шиванку або глечик? Що в них найважливіше? Так, високе почуття форми, дане через гармонію.

Ніхто не навчав пра­давніх майстрів у мистецьких академіях,

але кожен з них щиро розумів: якщо форма витвору буде недосконалою, то гріш ціна такій речі.

Витончені гнучкі лінії, об’єми, які плавно переходять один в одного, яскраві кольори – усе це є ознаками народ­ного мистецтва українців. Не дивно, що в традиційній ук­раїнській хаті чільне місце займали красиві вжиткові речі: рушники, посуд. Навіть найбідніші українці вважали за необхідне мати у своїй оселі щось красиве.

Зразки нашої матеріальної культури є одними з най­досконаліших у слов’янському світі. Можна прослідкува­ти прямі зв’язки українського народного мистецтва з низ­кою найдавніших європейських та азіатських культур. Просто фантастичний спадок залишили нам пращури. Ми вивчаємо його, потроху підходячи до логічного підсумку: без знання минулого сучасне стає сірим і буденним.

А го­ловне – без минулого не буває майбутнього.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

У чому краса матеріальної культури українців?