Твір-роздум: “Мої роздуми над повістю М. Гоголя “Шинель”

Галерею образів “маленьких людей” у російській літературі відкрив геніальний О. Пушкін, написавши “Станційного доглядача”, а продовжили М. Гоголь, Ф. Достоєвський, А. Чехов. Самсон Вирін, Марк Дєвушкін, Мармеладов, вчитель Бєліков – люди, які не блищать знатністю, багатством, чинами, але, тим не менш, гідні поваги, співчуття і любові.

Образ дрібного чиновника Башмачкіна з повісті М. Гоголя “Шинель” – найбільш значущий в галереї образів скривджених і пригноблених. Пронизливим співчуттям і жалістю наповнені рядки повісті,

а також – глибоким філософським змістом.

Дрібний чиновник зі смішним ім’ям Акакій Акакійович служить у присутності, але на відміну від інших чиновників, служить “ревно”, з “любов’ю”. Піддаючись щодня образам і нетактовним жартам з боку товаришів по службі, він безсловесний і терплячий. Тільки іноді, коли жарти зовсім вже дурні і жорстокі, він з гіркотою вигукує: “Залиште мене, навіщо ви мене ображаєте?”. Башмачкін жалюгідний, боязкий, мізерний.

Його єдина перевага – вміння приймати життя таким, яким воно є, і боротися – боротися за виживання.

Але у маленької людини є велика

мрія – тепла шинель. Уявіть його торжество і гордість, коли мрія збувається. У Башмачкіна настільки підвищується самооцінка, що він починає здійснювати невластиві йому вчинки: йде на вечірку, п’є шампанське, навіть намагається залицятися до жінки!

А тепер – уявіть його горе і здивування, що переходить в шалений відчай, коли шинель з нього знімають грабіжники прямо на вулиці.

Боязкий і нікчемний Акакій Акакійович впадає в лють і, прислухавшись до порад колег, відправляється до “значної особи”. Саме на двох образах, їх протистоянні і протиставленні, Гоголь і будує свою повість, внісши в неї елементи біблійної притчі, образи Башмачкіна – “мученика 14 класу”, і важливого чиновника – “безбожного старця”, в якому прокидається совість.

“Значна особа”, як і належить високому чину, груба, чванлива, не вникає в проблеми прохачів. Башмачкіна він відчитує, кричить на нього, приводить останнього в такий відчай, що той вмирає.

Образ “значної особи” аж ніяк не однозначний. Перед нами не тільки грізний і байдужий чиновник, а ще й людина з властивими їй емоціями і почуттями. “Значна особа” – людина “дуже недурна”, “в душі добра людина”, “дуже порядна”. Просто “стан зобов’язує”, і рід діяльності наклав на нього свій відбиток.

Після уходу збентеженого Башмачкіна “особа” відчуває деякі докори сумління, навіть справляється про дрібного прохача. І раптом з жахом дізнається, що Башмачкін після візиту до нього помер!

Ось тут-то прокидається в “значній особі” знамените “почуття провини”, яке не дає спокійно їсти, спати, думати. Всі ці душевні терзання закінчуються зустріччю з примарою Башмачкіна. Ця зустріч несе в собі потужний символічний посил: кожному дається по справах його, і зло, створене по відношенню до іншої людини, буде обов’язково покаране.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Твір-роздум: “Мої роздуми над повістю М. Гоголя “Шинель”