Твір на тему: “Походження назва міста Харкова”

Існує кілька легенд, досить розповсюджених у наших краях, які пояснюють походження назви міста Харкова. Одна з них – легенда про Харитона. З топографічного опису Харківського намісництва 1785 року довідаємося, що на тім місці, де розташоване місто Харків, один із заможних малороссиян по ім’ю Харитін, а по просторечью Харько, завів собі хутір. Від імені Харько нібито одержали свою назву ріка й місто.

Поступово по сусідству з Харитоном стали розселятися нові поселенці й Харків-Хутір перетворюється в Харків-Слободу, а потім Вхарьков-Город.

Друга,

не менш гарна, історія підстави Харкова належить перу відомого українського письменника Квітки, що получили за назвою свого маєтку прізвисько Основьяненко.

Відповідно до його версії, наше місто було засновано не якимось міфічним Харько, а предком письменника й першим власником даної садиби – Андрієм Квіткою, що бігла з Києва з молоденькою дочкою воєводи. Один раз, обходячи свої великі володіння, Квітка був настільки уражений красою виду, що відкривався з нинішньої Університетської гірки, що негайно вирішив заснувати тут місто

Існує також версія, що ім’я Івана Каркача дало назву місту Харкову.

І. Каркач – український козак, перший осадчий, тобто ватажок першої партії переселенців, які розташувалися на височині біля річок Харків і Лопань. Звук “ДО” у прізвищі Каркач міг поступово перейти у звук “X”, і вона стала вимовлятися як Харкач. .Засноване їм поселення згодом стає містом Харьковим.

Найцікавішої представляється версія, висунута в минулому столітті професором Аристовим. Відповідно до цієї версії, Харків в XII сторіччі був легендарною столицею половців – Кулі-Канью, пізніше захопленої російськими князями. Слово “Шарукань” тюркського походження.

Учені-Лінгвісти вважають, що воно позначає “стоянка пастухів”, від слів “кулі” – пастух і “кань” – місце. Історики припускають, що Шарукань – це ім’я половецького хана. Відповідно до цієї версії, Харків – це трансформоване слово Шарукань.

Більшість же істориків уважають, що своя назва Харків одержала від назви ріки Харків, тому що її згадування зустрічається в письмових джерелах ще до виникнення поселень. Лінгвісти припускають, що слово Харків – це трансформоване “харкобе”, що в перекладі з тюркської мови означає “мілководна річка”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Твір на тему: “Походження назва міста Харкова”