Тепло родинного гніздечка (за поезією С. Чернілевсьного “Теплота родинного інтиму”, “Забула внучка в баби черевички”)

1. Любов до сімейного затишку в поезії С. Чернілевського. (Кажуть, що поетичні твори є віддзеркаленням душі поета. У поета Степана Чернілевського дитинство було не безхмарним. Він рано залишився без батька у багатодітній родині. Йому довелося здобувати середню освіту в школах-інтернатах.

Можливо, це і вплинуло на характер його поезії, пронизаної прагненням тепла родинного затишку, любов’ю до матері. Він високо цінує родинні стосунки, родинні традиції.)

2. Через неньку ми пов’язані із Всесвітом. (Короткий і такий змістовний вірш С.

Чернілевського “Теплота родинного інтиму” розповідає про ставлення поета до своєї неньки. Для неї він завжди залишається хлопчиком. Для поета матінка – завжди мудріша від нього, навіки залишиться місточком до навколишнього світу, до Космосу:

Встала мати. Мотузочком диму

Хату прив’язала до небес.

Для поета повернення до рідного дому – мандрівка в дитинство. У материнській оселі зникають проблеми, зникають недуги і дорослий син знову відчуває себе дитиною. Коли мама поруч, так легко, світло і чисто на серці:

Матері розказувать не треба,

Як душа світліє перед днем

В хаті, що прив’язана

до неба

Світанковим маминим вогнем.)

3. Тема самотності, відірваності від найрідніших людей у вірші.”Забула внучка в баби черевички”. (Здавалося б простий життєвий епізод: гостювала внучка у бабці, поїхала додому і забула свої черевички. Однак у поета Чернілевського це не просто епізод – це маленька драма у серці люблячої бабусі. Знову у самотній хатині затих голос і сміх онуки, знову починаються довгі дні і ночі чекання.

А їй, старенькій, так довго чекати наступного літа.

Махнуло рученя на бензовозі –

І курява вляглась після коліс.

А бабка все стояла на дорозі

Хустинкою торкаючись до сліз.

Особливо нестерпною для самотньої бабусі є ніч. Лягла вона без вечері і світла. Вона доторкнулася до черевичків онучки – наче знову на мить відчула її присутність.)

4. Родинні почуття – найвищі цінності у житті. (Щасливий той, хто має люблячу родину, хто цінує материнську турботу, хто час від часу повертається до рідної домівки.)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Тепло родинного гніздечка (за поезією С. Чернілевсьного “Теплота родинного інтиму”, “Забула внучка в баби черевички”)