Тематична атестація № 6 – за темою “Від романтизму до реалізму. Російська література початку XIX ст.”

Урок зарубіжної літератури 9 клас

УРОК № 68

Тема. Тематична атестація № 6

Мета: перевірити якість знань учнів за темою “Від романтизму до реалізму. Російська література початку XIX ст.”; розвивати творчі здібності учнів, виховувати прагнення досягти високих результатів.

Обладнання: Картки із завданнями.

Тип уроку: контроль знань учнів.

ХІД УРОКУ

XI. Оголошення теми та мети уроку

XI. Ознайомлення із завданнями та їх виконання

Варіант І

Початковий рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)

Завдання

з вибором правильної відповіді

XI. Укажіть прізвища письменників – представників “золотої доби” російської літератури:

А) Гончаров, Пушкін, Некрасов;

Б) Пушкін, Лермонтов, Гоголь;

В) Пушкін, Гоголь, Тургенєв;

Г) Лермонтов, Гоголь, Толстой.

XI. Укажіть причину “світлої печалі” ліричного героя у вірші “Я вас кохав…”:

А) кохання, яке згасає;

Б) нерозділене почуття любові;

В) ревнощі;

Г) кохання, що раптово відродилось.

XI. Укажіть вірш Лермонтова, поява якого стверджувала той факт, що в Росії з’явився новий геніальний поет, послідовник Пушкіна:

XI. а) “Кавказ”;

XI.

б) “Вітрило”;

В) “Смерть поета”;

Г) “Бородіно”.

XI. Укажіть причину, яка спонукала Печоріна стривожити спокій мирних контрабандистів:

А) бажання розкрити темні справи порушників закону;

Б) бажання мати певний матеріальних зиск;

В) спроба стати “своєю людиною” для злочинців;

Г) бажання пережити пригоду, пов’язану з розкриттям таємниці.

Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)

Завдання з вибором правильної відповіді

XI. Укажіть, як М. Гоголь визначив жанр свого твору “Мертві душі”:

XI. а) поема;

XI. б) роман;

В) повість;

Г) роман – епопея.

XI. Укажіть, чим займався Акакій Акакійович Башмачкін у конторі:

А) формував архів;

Б) реєстрував папери;

В) переписував папери;

Г) наглядав за іншими.

Завдання з вибором кількох правильних відповідей

XI. Укажіть, що вплинуло на поведінку Євгенія Онєгіна, коли він погодився на дуель з Ленським:

А) бажання помститися;

Б) світські правила;

В) думка таких, як Зарецький;

Г) бажання розвіяти нудьгу.

Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал) Завдання на встановлення відповідності (логічні пари)

XI. Установіть відповідність між героями роману “Євгеній Онєгін” та їхніми авторськими характеристиками.

А) Євгеній Онєгін;

1) “Як рано міг він хитрувати, Ховати надію, ревнувати…”;

Б) Ленський;

В) Тетяна Ларина;

2) “Він майстер був посперечатись, І гостро, й тупо відказати…”;

Г) Ольга Ларина.

3) “Слухняна, завжди непримхлива, Весела завжди, як весна…”;

XI. “Печальна, дика, мовчазлива, Неначе сарна, полохлива…”;

XI. “Душею мрійник геттінгенський, Красунь, стрункий, як очерет, Поклонник Канта і поет…”

(а1,б5,в4,гЗ)

Завдання на встановлення хронологічної послідовності

XI. Розташуйте глави роману “Герой нашого часу” так, щоб події, які в них зображуються, були в хронологічній послідовності:

XI. а) “Бела”;

XI. б) “Максим Максимович”;

XI. в) “Княжна Мері”;

XI. г) “Тамань”.

(г, в, а, б)

Завдання відкритої форми з короткою відповіддю

10. Впишіть жанр роману, якому відповідає визначення: “Роман, сюжет якого складає дослідження процесів внутрішнього буття особистості, психології людини, її внутрішніх конфліктів, називається…” (морально-психологічним).

Високий рівень (2 бали)

Завдання відкритої форми з розгорну тою відповіддю

11. Чому Онєгін став “зайвою” людиною, “розумною непотрібністю”? Як ви вважаєте, чи міг він щось виправити у своєму житті? Відповідь аргументуйте.

Варіант II

Початковий рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)

Завдання з вибором правильної відповіді

V. Укажіть ім’я видатного російського письменника, який подарував 0. Пушкіну свій портрет із написом: “Переможцю – учню від переможеного вчителя”:

А) Г. Державін;

Б) І. Крилов;

В) В. Жуковський;

Г) М. Карамзін.

VI. Укажіть, як вплинув на почуття головного героя роману О. Пушкіна “Євгеній Онєгін” лист, написаний Тетяною Лариною:

А) зворушив;

Б) залишив байдужим;

В) обурив;

Г) розвеселив.

VII. Укажіть, хто такий “Герой нашого часу”, за словами М. Лермонтова:

А) портрет його знайомого;

Б) портрет, складений із пороків усього сучасного йому покоління;

В) його особистий портрет;

Г) жахлива і потворна вигадка автора.

VIII. Укажіть тему, яку розкриває Лермонтов у вірші “На дорогу йду я в самотині…”:

А) осуд бездіяльності й моральної ницості свого покоління;

Б) герой та натовп;

В) любов до батьківщини;

Г) потяг до волі, гармонії, повноти буття. Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал) Завдання з вибором правильної відповіді

IX. Укажіть, який новий тип романтичного героя представила світові російська класика:

А) герой, який шукає своє місце у світі, позбавленому гармонії;

Б) ідеальна людина;

В) громадянин – патріот, який підкоряється суспільству;

Г) герой – подвижник ідей.

X. Укажіть, чому Башмачкін вирішив пошити нову шинель:

А) намагався привернути до себе увагу начальства;

Б) попередню в нього вкрали;

В) стара стала непридатна для носіння;

Г) намагався гарно виглядати.

Завдання з вибором кількох правильних відповідей

XI. Позначте, що приваблює Пушкіна в Тетяні Лариній:

XII. а)розум;

XIII. б) любов до книг;

XIV. в) любов до няні;

XV. г) її зовнішність;

Д) любов до природи;

Е) почуття гумору.

Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)

Завдання на встановлення відповідності

XVI. Установіть відповідність між літературним напрямом і його характерними рисами.

А) Реалістичність зображення;

1) Романтизм;

Б) аналіз душевних поривань особистості;

2) реалізм.

В) герой – соціальний тип епохи;

Г) аналіз соціальної дійсності. (а2, 61, в2, г2)

Завдання на встановлення хронологічної послідовності

XVII. Розташуйте в хронологічній послідовності події життя Євгенія Онєгіна:

А) повернення до Петербурга після мандрів;

Б) зустріч з Тетяною Лариною в саду;

В) приїзд в село;

Г) дуель з Ленським. (в, б, г, а)

Завдання відкритої форми з короткою відповіддю

XVIII. Впишіть пропущене в тексті словосполучення: “Ще на початку роботи над “Євгенієм Онєгіним” Пушкін писав В’яземському, указуючи на особливості жанру нового твору: “…я тепер пишу не роман, а… – диявольська різниця”. (Роман у віршах)

Високий рівень (2 бали)

Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю

XIX. Хто винен у тому, що Печорін став “моральним калікою”? Чому, на вашу думку, він нічого не змінює в своєму житті?

Відповідь аргументуйте.

Варіант III

Початковий рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)

Завдання з вибором правильної відповіді 1. Укажіть назву літературного журналу, засновником якого став О. Пушкін:

А) “Отечественные записки”;

Б) “Вестник Европы”;

В) “Современник”;

Г) “Русский вестник”.

1. Укажіть, чому, на думку Пушкіна, має підкорятися його Муза:

2. а) Божому велінню;

3. б) бажанню прославитися;

4. в) думці оточуючих;

5. г) життєвим обставинам.

6. Укажіть, взаємодією яких художніх напрямів відзначається “золота доба” російської поезії.

А) Класицизму і романтизму;

Б) романтизму і реалізму;

В) класицизму і бароко;

Г) бароко і романтизму.

7. Укажіть, кого по-справжньому кохає Печорін.

А) Белу;

Б) княжну Мері;

В) ундіну;

Г) Віру.

Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)

Завдання з вибором однієї правильної відповіді

8. Укажіть навчальний заклад, який закінчив М. Гоголь:

А) Царськосельський ліцей;

Б) Ніжинську гімназію вищих наук;

В) Школу гвардійських підпрапорщиків;

Г) Петербурзький університет.

9. Укажіть причину, з якої Акакій Акакійович довго не міг придбати нову шинель:

А) не мав достатньо грошей;

Б) було вже досить тепло;

В) боявся, що це не сподобається начальству;

Г) не міг вибрати собі до вподоби.

Завдання з вибором кількох правильних відповідей

10. Позначте причину, з якої Печорін наполегливо домагався кохання княжни Мері:

А) вона була гарною і подобалась йому;

Б) він хотів показати свою перевагу над іншими;

В) хотів довести, що кращий за Грушницького;

Г) йому подобалось скоряти жіночі серця.

Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал) Завдання на встановлення відповідності

11. Установіть відповідність між героями та їхніми характерними рисами.

А) Євгеній Онєгін;

1) Запальність;

Б) Тетяна Ларина;

2) легковажність;

В) Ольга Ларина;

3) егоїзм;

Г) Володимир Ленський.

4) вірність. (аЗ, 64, в2, гі)

Завдання на встановлення хронологічної послідовності

9. Розташуйте глави роману “Герой нашого часу” так, як це зробив у творі автор:

А) “Тамань”;

Б) “Максим Максимович”;

В) “Княжна Мері”;

Г) “Фаталіст”;

Д) “Бела”, (ід, б, а, в, г)

Завдання відкритої форми з короткою відповіддю

11. Впишіть жанр твору, якому відповідає визначення: “Особливий жанр у літературі, який поєднує багатоплановість, епічні принципи розповіді з суб’єктивністю, притаманною ліричним творам – …” (Роман – поема)

Високий рівень (2 бали)

Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю

11. Чи є певні риси реалізму в деяких українських та петербурзьких повістях Гоголя? Якщо так, то які саме й у яких повістях? Свою точку зору аргументуйте.

Варіант IV

Початковий варіант (кожна правильна відповідь – 1 бал)

Завдання з вибором однієї правильної відповіді

11. Укажіть період у творчості О. Пушкіна, який вважається найпродуктивнішим:

А) Болдинська осінь 1830р.;

Б) період південного заслання;

В) період “петербурзької юності”;

Г) Михайлівський період 1824 – 1826 рр.

11. Укажіть, як склалася доля Онєгіна після дуелі з Ленським:

А) він повернувся до Петербурга;

Б) виїхав за кордон на лікування;

В) залишився у маєтку;

Г) вирушив у подорож без мети.

11. Укажіть, що найбільше вразило офіцера – оповідача під час зустрічі з Печоріним:

А) маленька аристократична рука з тонкими пальцями;

Б) очі, які не сміялися, коли він сміявся;

В) по-жіночому ніжна шкіра;

Г) його стрункий юнацький стан.

11. Укажіть, над яким питанням задумався Печорін перед дуеллю:

А) для чого він жив, задля якої мети народився;

Б) чи не можна уникнути дуелі;

В) що буде з його коханою, якщо він загине;

Г) про причину дуелі.

Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)

11. Укажіть назву твору, сюжет якого М. Гоголю подарував 0. Пушкін:

А) “Шинель”;

Б) “Сорочинський ярмарок”;

В) “Портрет”;

Г) “Мертві душі”.

11. Укажіть, чому привид, який довго з’являвся біля Калінкіного мосту, перестав з’являтися:

А) насправді його не було, усе це вигадка;

Б) отримав те, чого хотів;

В) він перебрався в інше місце;

Г) втрутилися священики.

Завдання з вибором кількох правильних відповідей

11. Укажіть теми, які розкриває М. Лермонтов у вірші “І нудно, і сумно…”:

А) любов до рідних, близьких;

Б) кохання;

В) розчарування в житті;

Г) трагічна самотність;

Д) невпевненість у собі;

Е) дружба.

Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)

Завдання на встановлення відповідності

11. Установіть відповідність між назвами глав роману “Герой нашого часу” та можливими їх підзаголовками.

А) “Тамань”;

1) Печорін і горці;

Б) “Фаталіст”;

2) Печорін і контрабандисти;

В) “Княжна Мері”;

3) Печорін у козачій станиці;

Г) “Бела”.

4) Печорін і “водяне” товариство. (а2, 63, в4,г1)

Завдання на встановлення хронологічної послідовності

11. Розташуйте в хронологічній послідовності події, які відбувалися в повісті М. Гоголя “Шинель”:

А) поява примари мерця на вулицях Петербурга;

Б) придбання Башмачкіним нової шинелі;

В) вечірка в товариша по службі;

Г) походи Башмачкіна до начальства, “значної особи”;

Д) пограбування на вулиці. (б, в, д, г, а)

Завдання відкритої форми з короткою відповіддю 10. Впишіть назву, якій відповідає визначення: “Строфічна форма, створена О. Пушкіним у романі “Євгеній Онєгін”,- строфа

З 14-ти рядків (як у сонеті), побудована за схемою: “абаб, аабб, а б б а”. (Онегінська строфа) Високий рівень (2 бали)

Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю 11. Укажіть імена персонажів роману Лермонтова “Герой нашого часу”, яких можна було б віднести до романтичних образів “природних людей”. Для чого автор змушує Печоріна час від часу зустрічатися з такими людьми? Які психологічні, етичні та естетичні наслідки мають такі зустрічі в романі?

Відповіді аргументуйте.

III. Домашнє завдання

Повторити вивчене протягом року, підготуватись до уроку узагальнення та систематизації знань.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Тематична атестація № 6 – за темою “Від романтизму до реалізму. Російська література початку XIX ст.”