Сюжет повести “Матрац” А. Ф. Писемского

Перераховуючи імена письменників-класиків дев’ятнадцятого століття, не можна не сказати про Олексія Феофилактовиче Писемском. Починаючи з 1850 року критики стали згадувати його ім’я поруч із іменами Тургенєва, Гончарова, Григоровича. Популярність письменника почалася з повісті “Матрац”. У цій повісті значно поглибився реалізм письменника в порівнянні з його колишніми добутками, наприклад, “Боярщиною”.

Сюжет “Матраца” – сімейна Драма, що трагічно кінчається. Вона відрізняється від попередніх повістей і літературних

героїв. Якщо раніше добутку були в безлічі населені моральними виродками, то в “Матраці” – це звичайні люди

Вони не роблять лиходійств, більше того, часто керуються у своїх учинках добрими почуттями. Але тим часом розв’язка “Матраца” не менш, а, мабуть, більше трагична й страшна. Автор пояснює сімейну драму Бешметових “нерозумінням” один одного, “різницею у вихованні й рішучій недосвідченості в практичному житті”. Мені здається, все питання в тім, звідки це нерозуміння, де його причина.

Прочитавши повість, я дійшов висновку, що головна причина сімейної драми Бешметових – у

недосконалості всього укладу життя. Хоча автор підкреслював, що у своїй повісті не стосувався “нічого суспільного” і “обмежувався тільки одними сімейними відносинами”, сімейна драма в зображенні художника-реаліста з’являється перед нами як драма соціальна. Це дуже добре, як відомо, відчув критик-демократ Писарєв.

У статті “Стояча вода” він писав про героїв Писемского: “…живі люди, що виражають собою в повній силі особливості того грунту, на якій вони народилися й виросли”, “жертви виродливого порядку речей”.

Далі Писемский усе більше міцніє як письменник-реаліст. З’являється оповідання “Питерщик”, перший із циклу “Нариси із селянського побуту”. Питерщиками називали кріпаків, відпущених на заробітки в Петербург.

Оброк вони платили своєму панові-поміщикові грішми. Головний герой оповідання – питерщик Клементий – першим з героїв Писемского виходить переможцем із всіх життєвих бур, що обрушилися на нього. Страшний удар, що йому призначено пережити, – смерть коханої дружини. Клементий забувається в нелегкій праці мастерового людини, у розгулі широкої натури. Але розорившись, він змушений знову повернутися в Село.

Там його підстерігає інше нещастя – необхідність одруження з нелюбимою жінкою, і це тільки тому, що “молодому мужикові вдовим жити не доводиться”. Ця ситуація показує життя відсталого селянства, згубну силу його побуту

В 60-70-і роки письменник створив чимало значних добутків про настання капіталізму в Росії. У його романах і повістях ця тема завжди була сполучена із гнобленням простої людини, із процвітанням продажного бюрократичного апарата, з темними операціями фінансових ділків, з організацією шахрайських акціонерних товариств, дутих підрядів, з моральним зубожінням суспільства. Тому я вважаю, що сучасному читачеві, навколо якого сьогодні згущаються аналогічні пороки, Писемский буде цікавий і корисний. Хоч він не досяг у своїй Творчості таких вершин, як Салтиков-Щедрин, Достоєвський, Толстой, – самобутня реалістична творчість цього великого художника слова завжди буде невід’ємною частиною великої російської класичної літератури


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Сюжет повести “Матрац” А. Ф. Писемского