Скорочено “Шагренева шкіра” Бальзака

Талісман

Молода людина, Рафаель де Валентен, бідний. Освіта мало що дала йому, він не в змозі забезпечити себе. Він хоче покінчити з собою, і, чекаючи зручного моменту (він вирішує померти вночі, кинувшись з моста в Сену), заходить в крамницю старожитностей, де старий-господар показує йому дивовижний талісман – шагреневу шкіру. На вивороті талісмана видавлені знаки на “санскриті”; переклад говорить:

Володіючи мною, ти будеш володіти всім, але життя твоє буде належати мені. Так завгодно Богу. Бажай – і бажання твої будуть виконані.

Однак,

рівняй свої бажання зі своїм життям. Вони тут. При кожному бажанні я буду убувати, немов дні твої. Хочеш володіти мною? Бери.

Бог тебе почує. Нехай буде так!

Таким чином, будь-яке бажання Рафаеля виповниться, але за це буде скорочуватися і час його життя. Рафаель уклав договір зі старим-антикваром (мотив угоди з дияволом, зв’язок з “Фаустом” Гете), який все своє життя зберігав сили, позбавляючи себе бажань і пристрастей і побажав йому закохатися в молоду танцівницю.

Герой загадує влаштувати вакханалію (шкіра стискується до таких розмірів, що можна, склавши, покласти її в кишеню).

Він виходить

з крамниці і зустрічає друзів. Його друг, журналіст Еміль, закликає Рафаеля очолити одну багату газету і повідомляє, що той запрошений на свято з приводу її установи. Рафаель бачить у цьому лише збіг, але не диво. Бенкет дійсно відповідає всім його бажанням. Він зізнається Емілю, що кілька годин тому був готовий кинутися в Сену.

Еміль розпитує Рафаеля про те, що ж змусило його зважитися на самогубство.

Жінка без серця

Рафаель розповідає історію свого життя.

Герой виховувався в строгості. Його батько був дворянин з півдня Франції. В кінці правління Людовика XVI приїхав до Парижа, де швидко зробив статок. Революція його розорила. Однак, під час Імперії він знову домігся слави і багатства, завдяки посагу дружини.

Падіння Наполеона стало для нього трагедією, адже він скуповував землі на кордоні імперії, що відійшли тепер до інших країн. Довгий судовий процес, в який він втягнув і сина – майбутнього доктора права – закінчився в 1825 році, коли пан де Вілела “відкопав” імператорський декрет про втрату прав. Через десять місяців батько помер.

Рафаель продав усе майно і залишився з сумою в 1120 франків.

Він вирішує жити тихим життям в мансарді жебрацького готелю у віддаленому кварталі Парижа. У господині готелю, пані Годен, в Індії пропав безвісти чоловік-барон. Вона вірить, що коли-небудь той повернеться, казково багатий. Поліна – її дочка – закохується в Рафаеля, але він про це не здогадується.

Він повністю присвячує своє життя роботі над двома речами: комедією і науковим трактатом “Теорія волі”.

Одного разу він зустрічає на вулиці молодого Растиньяка. Той пропонує йому спосіб швидко збагатитися у вигляді одруження. У світі є одна жінка – Феодора – казково красива і багата. Але вона нікого не любить і навіть чути про заміжжя не бажає. Рафаель закохується, починає витрачати всі гроші на залицяння.

Феодора ж не підозрює про його бідність. Растіньяк знайомить Рафаеля з Фіно – людиною, яка пропонує написати підроблені мемуари своєї бабусі, пропонуючи великі гроші. Рафаель погоджується.

Він починає вести шикарне життя: виїжджає з готелю, знімає і обставляє будинок; щодня він в суспільстві… але він все ще любить Феодору. По вуха в боргах, він йде в гральний будинок, де колись пощастило Растиньяку виграти 27000 франків, програє останній наполеондор і хоче втопитися.

На цьому історія завершується.

Рафаель згадує про шагреневу шкіру, що лежить в кишені. Жартома, щоб довести Емілю свою могутність, він просить двісті тисяч франків доходу. Попутно вони знімають мірку – кладуть шкіру на серветку, і Еміль обводить краю талісмана чорнилом. Всі засинають.

Ранок приходить юрист Кардо і оголошує, що у Рафаеля помер в Калькутті багатий дядько, у якого не було інших спадкоємців. Рафаель схоплюється, звіряє шкіру з серветкою. Шкіра стиснулася!

Він в жасі. Еміль заявляє, що Рафаель може виконати будь-яке бажання. Всі напівсерйозно, напівжартома роблять заявки. Рафаель нікого не слухає. Він багатий, але в той же час майже мертвий.

Талісман діє!

Агонія

Початок грудня. Рафаель живе в розкішному будинку. Все влаштовано так, щоб не вимовляти слів бажаю, хочу і т. П. На стіні перед ним завжди висить шагрень в рамці, обведена чорнилом.

До Рафаелю – впливової людини – приходить колишній вчитель, пан Порріке. Він просить виклопотати для нього місце інспектора в провінційному коледжі. Рафаель випадково в бесіді вимовляє: “Я від душі бажаю…”.

Шкіра стискається, він з люттю кричить на Порика; життя його висить на волосині.

Рафаель їде в театр і там зустрічає Поліну. Вона багата – її батько повернувся, причому з великим статком. Вони бачаться в колишньому готелі пані Годен, в тій самій старій мансарді.

Рафаель закоханий. Поліна зізнається, що завжди його любила. Вони вирішують одружитися.

Приїхавши додому, Рафаель знаходить спосіб розправитися з шагренью: він кидає шкіру в колодязь.

Кінець лютого. Рафаель і Поліна живуть разом. Одного ранку приходить садівник, якйи виловив в колодязі шагрень. Вона стала зовсім маленькою.

Рафаель в розпачі. Він їде до вчених мужів, але все марно: натураліст Лавріль читає йому цілу лекцію про походження ослячої шкіри, але розтягнути її ніяк не може; механік Планшет кладе її в гідравлічний прес, який ламається; хімік барон Жафе не може розщепити її ніякими речовинами.

Поліна зауважує у Рафаеля ознаки сухот. Він кличе Ораса Бьяншон – свого друга, молодого лікаря – той скликає консиліум. Кожен доктор висловлює свою наукову теорію, всі вони одностайно радять поїхати на води, ставити на живіт п’явок і дихати свіжим повітрям. Проте вони не можуть визначити причину його хвороби. Рафаель їде в Екс, де з ним погано поводяться.

Його уникають і майже в обличчя заявляють, що “раз людина така хвора, він не повинен їздити на води”. Зіткнення з жорстокістю світського звернення призвело до дуелі з одним з відважних сміливців.

Рафаель убив свого супротивника, і шкіра знову стиснулася. Переконавшись, що він помирає, він повертається до Парижа, де продовжує переховуватися від Поліни, вводячи себе в стан штучного сну, щоб довше протягнути, але вона його знаходить. При вигляді її він загоряється бажанням, кидається на неї.

Дівчина в жаху тікає, і Рафаель знаходить Поліну напівроздягнену – вона роздряпала собі груди і намагався задушитися шаллю. Дівчина думала, що якщо помре, то залишить життя коханому. Життя головного героя обривається.

Епілог

В епілозі Бальзак дає зрозуміти, що не бажає описувати подальший земний шлях Поліни. У символічному описі він називає її то квіткою, розквітлим в полум’ї, то ангелом, що приходять уві сні, то примарою Дами, зображеному Антуаном де ла Саль. Привид цей хіба що бажає захистити свою країну від вторгнення сучасності.

Говорячи про Феодору, Бальзак зазначає, що вона – всюди, так як уособлює собою світське суспільство.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Скорочено “Шагренева шкіра” Бальзака