Скорочено “Простак” (Простодущний) Вольтера

Липневим вечором 1689 абат де Керкабон прогулювався з сестрою по березі моря в своєму маленькому пріорату в Нижній Бретані і розмірковував про гірку долю брата і його дружини, двадцять років тому відпливли з того самого берега до Канади і зниклих там навіки. У цей момент в бухту причалює судно і висаджує на берег молодої людини в одязі індіанця, який представляється Простодушним, оскільки так називали його друзі-англійці за щирість і незмінну чесність. Він вражає поважного пріора чемністю і розсудливістю, і його запрошують на вечерю в будинок,

де Простодушного представляють місцевій громаді.

На наступний день, бажаючи віддячити своїм господарям за гостинність, юнак дарує їм талісман: зв’язані на шнурку портретики невідомих йому людей, у яких пріор з хвилюванням дізнається сгінувшего в Канаді брата-капітана і його дружину. Простодушний не знав своїх батьків, і його виховали індіанці Гурон. Знайшовши в особі пріора і його сестри люблячих дядька і тітку, юнак поселяється в їхньому будинку.

Першим ділом добрий пріор і його сусіди вирішують охрестити Простодушного. Але спершу треба було просвітити його, так як не можна перетворити на нову релігію

дорослої людини без його відома. Простодушний читає Біблію і завдяки природній тями, а також того, що його дитинство не було обтяжене дрібницями і нісенітницями, його мізки сприймали усі предмети в неспотвореному вигляді. Хрещеною матір’ю, згідно з бажанням Простодушного, була запрошена чарівна мадемуазель де Сент-Ів, сестра їх сусіда абата.

Однак таїнство несподівано опинилося під загрозою, оскільки юнак був щиро упевнений, що хреститися можна тільки в річці за прикладом персонажів Біблії. Незіпсований умовностями, він відмовлявся визнати, що мода на хрещення могла змінитися. За допомогою чарівної Сент-Ів Простодушного все ж таки вдалося вмовити хреститися в купелі.

У ніжній бесіді, що послідувала за хрещенням, Простодушний і м-ль де Сент-Ів визнаються у взаємній любові, і юнак вирішує негайно одружуватися. Гречної дівчині довелося пояснити, що правила вимагають дозволу на шлюб їхніх родичів, і Простодушний визнав це черговий безглуздістю: чому щастя його життя повинно залежати від його тітоньки. Але поважний пріор оголосив племіннику, що за божеськими і людським законам одружитися з хресної матері – страшний гріх. Простодушний заперечив, що в Священній книзі про такої дурості нічого не сказано, як і про багато іншого з того, що він спостерігав у своїй новій батьківщині.

Він також не міг збагнути, чому римський папа, що живе за чотириста льє і промовець чужою мовою, повинен дозволити йому одружитися на коханій дівчині. Він присягнувся одружитися з нею в той же день, що і спробував здійснити, вломилися в її кімнату і посилаючись при цьому на її обіцянку і своє природне право. Йому почали доводити, що, якби не було між людьми договірних відносин, природне право зверталося б в природний розбій.

Потрібні нотаріуси, священики, свідки, договори.

Простодушний заперечує, що тільки безчесним людям потрібні між собою такі перестороги. Його заспокоюють, сказавши, що закони придумали саме чесні й освічені люди, і чим краще людина, тим покорнее він повинен їм підкорятися, щоб подавати приклад хибним. У цей час родичі Сент-Ів вирішують заховати її в монастирі, щоб видати заміж за нелюба, від чого Простодушний приходить у відчай і лють.

У похмурому зневірі Простодушний бродить по березі, коли раптом бачить відступаючий в паніці загін французів. Виявилося, що англійська ескадра віроломно висадилася і збирається напасти на містечко. Він відважно кидається на англійців, ранить адмірала і надихає французьких солдатів на перемогу.

Містечко було врятовано, а Простодушний прославлений.

У захваті битвою він вирішує взяти штурмом монастир і визволити свою наречену. Від цього його утримують і дають рада поїхати у Версаль до короля, а там отримати винагороду за порятунок провінції від англійців. Після такої честі ніхто не зможе перешкодити йому одружитися з мадемуазель де Сент-їв.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Скорочено “Простак” (Простодущний) Вольтера