Скорочено повести Шинель Гоголя Н. В

ШИНЕЛЬ В одному петербурзькому департаменті служив чиновник на прізвище Башмачкин. Виду він був самого жалюгідного: низенького росту, лисоватий, рябоватий, зморшкуватий, блідий. Кликали його Акакий Акакиевич. Імена під час хрещення пропонували всі якісь безглузді: Дула або Варахасий.

Мати вирішило: “Нехай уже дитинча зветься, як батько! ” Ім’я Акакий у перекладі із грецького означає “незлобивий”. У департаменті все знущаються з нещасного титулярного радника – навіть сиплють йому папірця на голову, запевняючи, що це сніг.

Акакий Акакиевич смиренно переписує паперу – на більше він не здатний і не претендує.

Буковки вимальовує з насолодою.

Він не робить ні однієї помилки в листі. Тільки вже якщо йому занадто докучають, він запитує: “Залишіть мене, навіщо ви мене кривдите? ” И в цих словах звучить жалісна нота: “Я брат твій”.

Одягається чиновник дуже погано: все потерте, стареньке, так ще й сміття якийсь увесь час прилипає до віцмундира. А взимку в Петербурзі панує страшний мороз. Як винести такі холоди в жалюгідної шинелишке, що служить предметом глузувань товаришів по службі?

Цієї шинелишке дали презирливу кличку

“капот”.

Шинель доточував і перешивав кравець Петрович, але зрештою він рішуче сказав, що потрібно шити нову. Де ж взяти грошей? Акакий Акакиевич відмовився від чаю, перестав палити по вечорах свічі…

Однак у житті його з’явилася мрія – і він навіть характером зробився начебто рішучіше. Петрович спочатку заламав неймовірну ціну в сто п’ятдесят рублів, однак зійшлися на вісімдесяти. Так ще директор призначив старанному чиновникові підвищення плати От і готова шинель. Правда, замість куниці на комір “пустили кішку”, але найкращу кішку.

У департаменті всі поздоровляють титулярного радника з обновкою й пропонують неодмінно обмити шинель.

Якийсь столоначальник повідомляє, що він запрошує всіх до себе на чай на честь своїх іменин і шинелі Акакия Акакиевича. Башмачкин давно вже не бував вечорами на вулиці – всі його дивує. У гостях він випиває два келихи шампанського – йому робиться весело, але він пам’ятає, що вже пізно й пора додому.

Свою шинель він з невдоволенням виявляє в прихожей на підлозі, знімає з її всі пушинки й виходить на вулицю. Їм опанував мимовільний острах. І відбулося страшне: чиновника ограбували – зняли з його шинель! Вид Акакия Акакиевича після повернення на квартиру був страшний. Господарка радить йому звернутися до приватного пристава – у поліцію.

Але приставши зневажає нещастям бідного чиновника, замість того, щоб шукати шинель, починає розпитувати: а звідки це так пізно вертається небагатий титулярний радник? Товариші по службі, майже відставивши свої звичні глузування, спробували влаштувати складчину – але зібралася зовсім дріб’язкова сума Башмачкин зважується на візит до “значної особи” – але, пишаючись своєю значущістю, новоспечений генерал улаштовує жалюгідному відвідувачеві формений рознос: ” чиРозумієте ви, хто коштує перед вами?” Боязкий чиновник вертається додому “не чуючи ні рук, ні ніг”.

Від страху й сильної застуди робиться з ним сильна гарячка. Умер Акакий Акакиевич – і звезли його на цвинтар у дешевій сосновій труні И от отут-те історія здобуває фантастичний зворот: пронеслися раптом слухи, що в Калинкина мосту став з’являтися “мрець у вигляді чиновника”, що здирає в усіх із плечей шинелі. Хтось визнав у ньому Башмачкина.

Зрештою примара здирає шинель із “значної особи”, того самого генерала, що ніколи жорстоко розпікав його.

Генерал був незвичайно переляканий і з тих пор набагато рідше став вимовляти: “Як ви смієте, чи розумієте, хто перед вами? ” Після цього примара більше не з’являлася…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Скорочено повести Шинель Гоголя Н. В