Скорочено “Капітанська дочка” Пушкіна

В основі роману лежать мемуари п’ятдесятирічного дворянина Петра Андрійовича Гриньова, написані ним за часів царювання імператора Олександра і присвячені “пугачовщині”, в якій сімнадцятирічний офіцер Петро Гриньов за “дивним зчепленню обставин” взяв мимовільну участь.

Петро Андрійович з легкою іронією згадує своє дитинство, дитинство дворянського недоростка. Його батько Андрій Петрович Гриньов в молодості “служив при графі Мініх і вийшов у відставку прем’єр-майором у 17. році. З тих пір жив у своїй симбирской селі,

де й одружився на дівчині Авдотья Василівні Ю. дочки бідного тамтешнього дворянина “.

У сім’ї Гриньових було дев’ять чоловік дітей, але всі брати і сестри Петруші “померли в дитинстві”.”Матінка була ще мною череватих, – згадує Гриньов, – як я вже був записаний у Семенівський полк сержантом”.

З п’ятирічного віку за Петруша доглядає стременний Савельіч, “за тверезе поведінку” подарований йому в дядьки. “Під його наглядом на дванадцятому році вивчився я російської грамоті і міг дуже здраво судити про властивості борзого пса”. Потім з’явився вчитель – француз Бопре,

який не розумів “значення цього слова”, так як у своїй вітчизні був перукарем, а в Пруссії – солдатом. Юний Гриньов і француз Бопре швидко порозумілися, і, хоча Бопре за контрактом зобов’язаний був навчати Петрушу “по-французьки, по-німецьки і всіх наук”, він вважав за краще скоро вивчитися у свого учня “базікати по-російськи”.

Виховання Гриньова завершується вигнанням Бопре, викритого в безпуття, пияцтво і нехтуванні обов’язками вчителя.

До шістнадцяти років Гриньов живе “недорослем, ганяючи голубів і граючи в чехарду з дворовими хлопчаками”. На сімнадцятому році батько вирішує послати сина на службу, але не до Петербурга, а в армію “понюхати пороху” та “потягнути лямку”. Він відправляє його до Оренбурга, наставляючи служити вірно “кому присягати”, і пам’ятати прислів’я: “бережи плаття знову, а честь змолоду”.

Всі “блискучі надії” молодого Гриньова на веселе життя в Петербурзі зруйнувалися, попереду чекала “нудьга в стороні глухий і віддаленою”.

Під’їжджаючи до Оренбурга, Гриньов і Савельіч потрапили в буран. Випадкова людина, що зустрівся на дорозі, виводить заблукала у заметілі кибитку до вміти. Поки кибитка “тихо посувалась” до житла, Петру Андрійовичу приснився страшний сон, в якому п’ятдесятирічний Гриньов вбачає щось пророче, пов’язуючи його з “дивними обставинами” свого подальшого життя. Мужик з чорною бородою лежить в ліжку батька Гриньова, а матінка, називаючи його Андрієм Петровичем і “весільним батьком”, хоче, щоб Петруша “поцілував у нього ручку” і попросив благословення.

Мужик махає сокирою, кімната наповнюється мертвими тілами; Гриньов спотикається об них, ковзає у кривавих калюжах, але його “страшний мужик” “ласкаво кличе”, примовляючи: “Не бійсь, підійди під моє благословення”.

У подяку за порятунок Гриньов віддає “вожатому”, одягненому занадто легко, свій заячий кожух і підносить склянку вина, за що той з низьким поклоном його дякує: “Спасибі, ваше благородіє! Нагороди вас Господь за вашу доброчесність”. Зовнішність “вожатого” здалася Гриньова “чудовою”: “Він був років сорока, зростання середнього, худорлявий і широкоплечий. У чорній бороді його показувалася проседь; живі великі очі так і бігали.

Обличчя його мало вираз досить приємне, але шахрайські “. Білогірська фортеця, куди з Оренбурга посланий служити Гриньов, зустрічає юнака не грізними бастіонами, вежами і валами, а виявляється селом, оточеній дерев’яним парканом. Замість хороброго гарнізону – інваліди, які не знають, де ліва, а де права сторона, замість смертоносної артилерії – старенька гармата, забита сміттям.

Комендант фортеці Іван Кузьмич Миронов – офіцер “з солдатських дітей”, людина неосвічена, але чесний і добрий. Його дружина, Василина Єгорівна, повністю ним керує і на справи служби дивиться як на свої господарські.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Скорочено “Капітанська дочка” Пушкіна