Символізм в літературі

Символ – (від давньогрец. Symbolon – знак, прикмета) – багатозначний алегоричний образ, заснований на подобі, схожості або спільності предметів і явищ життя. У символі може бути виражена система відповідностей між різними сторонами дійсності (світом природи і життям людини, суспільством і особистістю, реальним і ірреальним, земним і небесним, зовнішнім і внутрішнім). Символ тісно пов’язаний за походженням і принципам образного втілення дійсності з іншими видами іносказань. Але, на відміну, наприклад, від образного паралелізму чи порівняння

(ці алегоричним образи, як правило, складаються з двох частин, тобто Двочленні), образ-символ є одночленним.

У символі, знову-таки на відміну від образного паралелізму та порівняння, тотожність або схожість з іншим предметом або явищем не є очевидним, не закріплено словесно або синтаксично. На відміну від метафори, образ-символ багатозначний. Він допускає, що у читача можуть виникнути найрізноманітніші асоціації. Крім того, значення символу найчастіше не збігається зі значенням слова-метафори. Розуміння і тлумачення символу завжди ширше уподібнень або метафоричних іносказань, з яких він складається.

Символічний

образ може виникнути як результат використання найрізноманітніших образних засобів: метафор, образних параллелизмов, порівнянь. В деяких випадках образ-символ створюється без використання будь-яких інших видів іносказань. На відміну від алегорії, символічний образ не має прямолінійного, рассудочного значення.

Він завжди зберігає живі, емоційні асоціації з широким колом явищ. Образи-символи широко використовуються в літературних творах: в ліриці, в епосі і драматургії. Правильне тлумачення символів сприяє глибокому і вірному прочитанню художніх текстів. Нерозуміння символічної природи образів, навпаки, може привести до грубих помилок в тлумаченні тексту, до спотворення авторського задуму. Символи завжди розширюють смислове перспективу твори, дозволяють читачеві на основі авторських “підказок” вибудувати ланцюг асоціацій, що зв’язує різні явища життя.

Письменники використовують символізацію (створення образів-символів) для того, щоб зруйнувати ілюзію жизнеподобия, нерідко виникає у читачів, підкреслити багатозначність, велике смислове глибину створюваних ними образів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Символізм в літературі