БОГДАН ЛЕПКИЙ
(за віршем “Набік життя, журбо дрібна…”)
“Відлітають сірим шнуром журавлі у вирій” – ця пісня знана всюди. Її рядки багато років мандрують далекою Аргентиною, Австралією, Канадою, Німеччиною. Лише ім’я автора пісні було довгий час невідомим. Багато хто вважав, що слова й музика цього твору – народні.
Зовсім не дивно, що ім’я Богдана Лепкого навмисне приховувалося. Золоті слова його меланхолічних сумних поезій не мали ніякого відношення до соцреалізму, який панував у тодішній літературі. У своїх
Саме тому ідеологи від літератури раз і назавжди заборонили друкувати твори Лепкого. Поет отримав ярлика буржуазного націоналіста, поета песимізму й зневіри, навіть фашиста.
На початку XX століття вірші Богдана Лепкого про січових стрільців були дуже важливими як для Галичини, так і для всієї України. У цих поезіях розповідаться про боротьбу за визволення Батьківщини, про українську державність, а головне – про славетних
А його існування – ще одним доказом віковічного прагнення українців до незалежності. У 1916 році Богдан Лепкий видав збірку віршів, яка присвячена загиблим.
Це могутній реквієм тим, хто віддав життя за волю країни. Саме в цей період написана поезія “Набік життя, журбо дрібна…”.
Ліричний герой цього вірша – віддана національній ідеї, цілеспрямована, безстрашна людина. Її серце сповнене непоборним прагненням прокласти дорогу до нового, кращого життя. Нове життя України – ясний день, наповнений “побідним дзвоном”. Сучасність, яку перемагають герої – це темний бір горя. Він майже зогнив, але все одно залишається небезпечним:
Гримить топір, валиться бір,
Тріщать гнилі колоди.
То там, то тут на шлях падуть
Останні перешкоди.
Бір чинить опір, насилаючи на борців грім і бурю, стогнучи, мов дикий звір. Але героям не можна зупинятися. Останні перешкоди мають бути подолані. Треба лише відкинути геть марні тривоги й дрібну журбу життя:
Ти, громе, бий! Ти, буре, вій!
Не знаю я тривоги.
Крізь горя бір у щастя двір
Прорубую дорогу.
Вірш “Набік життя, журбо дрібна…” є справжнім гімном, присвяченим січовим стрільцям – борцям за визволення України. Богдан Лепкий наголошує, що лише через боротьбу можна ввійти в нове щасливе життя. Усі, кому не байдужа доля рідної землі, повинні стати до лав борців, щоб разом виборювати світле майбуття рідної Батьківщини.