Шуани, або Бретань у 1799 році (переказ)

На початку вандем’єра (кінець вересня за звичайним календарем) натовп новобранців йшла з фужерів у Майєнн. Ще чотири роки тому ці місця були охоплені роялистским заколотом, а Фужер завжди вважався одним з найнебезпечніших його вогнищ. Саме тому командир полубрігади Юло вирішив якомога швидше провести набір, оголошений Директорією, але коли бретонці слухняно з’явилися на збірний пункт, запідозрив недобре.

Велика частина рекрутів занадто схожий на Шуан – селян-роялістів, що ведуть партизанську війну в ім’я Бога і короля. Ці люті

люди в козячих шкурах дивляться на офіцерів спідлоба, і наміри їх ясні – заволодіти зброєю. Увага Юло привертає кремезний зарослий дикун з батогом у руці: на прохання назвати себе він відповідає, що його звуть нас дери-по-Землі. Це шуанская кличка, і Юло зміцнюється у своїх підозрах: роялісти щось затівають – мабуть, це пов’язано з тим, що у них з’явився юний і сміливий ватажок по проізвіщу “Молодець”.

Погані передчуття командира збуваються: коли загін піднімається на гору Пелерина, крадемо-по-Землі оглушливо свистить, і тут же лунає залп.

Незважаючи на несподівану атаку, “сині” відчайдушно

відбиваються, а на виручку їм вже поспішає загін з фужера. Серед роялістів Юло примітив молодої людини – явного аристократа на поставі і манері триматися. Очевидно, це і був “Молодець” – не будь його, селяни навряд чи наважилися б вступити у відкрите бій. Крім того, в розпал сутички всі явно почули жіночий голос, підбурюваний Шуан битися сміливіше.

Коли республіканський загін йде, бретонці нападають на поштовий диліжанс і грабують його – на велике незадоволення молодого ватажка. Маркіз де Монторан висадився у Франції недавно й усе ще не може звикнути до звичок Шуан, що дратує войовничу даму, брала участь у бою. Селянам нема діла до цих спорів: захопивши їхав до диліжансі багатія д’Оржемона, крадемо-по-Землі і Хапай-Коровай вимагають викупу в триста екю – якщо через два тижні грошей не буде, скнара про це гірко пошкодує.

А маркізу вручають лист з Парижа: друзі сповіщають його, що міністр поліції Фуше має намір підіслати до нього красуню шпигунку. Через два з половиною місяці Юло отримує депешу від свого генерала – дві роти повинні супроводжувати карету, в якій подорожують дуже важливі персони. Старий вояка лютує: охороняти двох баб і паризького хлюсти – яка ганьба! Але наказ є наказ: Марі де Верней зі служницею Франсін і чепуристий пан на ім’я Корантен благополучно добираються до Алансона. У готелі вони знайомляться з морським офіцером і його занадто моложавою матір’ю – обидва уважно придивляються до Марі, намагаючись розгадати, хто вона така і чому їде під конвоєм.

Краса незнайомки справляє сильне враження на моряків. У свою чергу.

Марі відчуває до юнака непереборне потяг і не дає заарештувати його, хоча Юло впізнає в ньому ватажка Шуан. Тим часом зірка Франсіна розгледіла сховався у дворі нас дери-по-Землі – це П’єр Леруа, її наречений. Мадам дю Га, охоплена ревнощами, звеліла йому докінчити Марі. Франсіна загрожує П’єру вічною розлукою, якщо хоча б волосина впаде з голови її пані.

У супроводі шістдесяти республіканських солдатів мадам дю Га, її “син” і Марі відправляються в Фужер. В дорозі молоді люди все більше закохуються одне в одного. Дю Га клянеться, що він усього лише один Монторана – і Марі бурхливо радіє цьому, не бажаючи, втім, входити до пояснення. Юнак пропонує перепочити в замку Віветьер і дає чесне слово дворянина, що “сині” будуть там у повній безпеці.

Але коли граф де Бован і мама дю Га (закохана в Монторана дама з першої частини роману) привселюдно оголошують Марі брудної дівкою, найнятої Фуше для пошуку ватажка Шуан, “Молодець” приходить в страшну лють: рес-публіканського солдатів віроломно вбивають, а Марі віддають на потіху селянам – від страшної долі її рятує нас дери-по-Землі, який боїться втратити Франсін. Повернувшись у фужер, Марі думає тільки про помсту і навіть готова вдатися до допомоги ненависного їй Корантен – правої руки Фуше. Але перед очима у неї як і раніше стоять вогненний погляд і прекрасне обличчя маркіза де Монторана.

Місто Фужер височіє на крутій скелі. Через п’ять днів після різанини в Віветьере Марі, прогулюючись у західний годину по бульвару, помічає в долині “Молодца” і вирішує вислідити його. На підступах до міста зібралося безліч Шуан – вони готуються до штурму.

Марі стрімко опускається вниз, а від неї в жаху сахаються, беручи за привид. Усвідомивши, нарешті, небезпека, дівчина ховається в першому-ліпшому будинку і стає свідком. страшної сцени: Хапай-Коровай і крадьтеся-по-Землі катують д’0р-жемона, який так і не заплатив викуп. При появі Марі Шуани розбігаються, а старий виводить її через потаємний хід і повідомляє пароль, щоб вона могла сховатися в хатині Налий-Джбана, готового зробити послугу і “білим”, і “синім”. Тим часом республіканці, відбивши атаку, переходять у наступ, і до Налий-Джбан вдається ховатися граф де Бован.

Взявши його в полон за допомогою одного з солдатів, Марі доводить йому, що вона дочка герцога де Верней. Сокрушенний аристократ розкаюється в тому, що завдав їй образу на Віветьере, а Марі вимагає, щоб її обілили перед усіма роялістами. Тоді граф запрошує дівчину на бал у своєму маєтку Сен-Джеймс, де її поява виробляє фурор: всі вражені як її красою, так і знатним походженням. Монторан благає улюблену пробачити його, і Марі в пориві каяття визнається в усьому: їй нав’язали підлу роль, але вона відрікається від колишнього – звичайно, маркіз тепер не може одружитися з нею, але вона не видасть його в руки катів. Вражений “Молодець” не утримує її, і вона у глибокій скорботі повертається в Фужер.

На наступний день до неї є Налий-Джбан – о другій годині маркіз буде чекати її в хатині. До нещастя, що увійшов в цей момент Корантен дізнається шуана. Коли піднялася духом Марі вирушає на побачення, “сині” ідуть за нею слідом – щоб обдурити селян, вони вбираються бретонцями, і дружина Налий-Джбана, прийнявши їх за своїх, мимоволі видає “Молодца”.

А закохані не можуть надивитися один на одного: все позаду – і взаємні підозри, і образи. Монторан оголошує Марі, що завтра ж їх обвінчає священик у її фужерском будинку, а потім вони поїдуть з цих місць, нечистих нещадною війною. У цей момент солдати підкрадаються до будинку, але маркіз якимось дивом проривається крізь їхні лави.

Розсерджений Корантен розуміє, що тепер без допомоги Марі не обійтися: втім, це влаштовує спритного шпигуна – йому потрібно виваляти у багнюці горду дівчину, щоб вірніше заволодіти нею. Марі не знає почерку маркіза, і Корантен строчить підроблене послання, в якому Монторан запевняє мадам дю Га, що виграв парі – продажна дівка вже готова віддатися йому. Марі приносять цей лист, нібито перехоплений у Шуан, і світло меркне у неї перед очима. Вона приймає остаточне рішення – що віддав її маркіз повинен померти.

Юло і Корантен ретельно готують засідку. Зв’язковим у них стає синочок Налий-Джбана: нас дери-по-Землі і Хапай-Коровай відрубали голову його батькові, звинуваченому в зраді, і мати, палаючи жагою помсти, вона відвела хлопчика до “синім” з наказом вбивати Шуан. Нічого не підозрюючи Монторан є до Марі в супроводі трьох осіб – побачивши священика і свідків, дівчина падає на коліна з криком “пробач!”.

Святий отець здійснює обряд вінчання: Марі надзвичайно бліда, але в такому урочисту хвилину це нікого не дивує. Для подружжя настає перша шлюбна ніч, і тільки Марі знає, що жити їм залишилося всього шість годин. На світанку вони раптом чують крик сови, і в серці Марі пробуджується надія – до будинку зумів підібратися нас дери-по-Землі. Монторан одягається в шуанское сукню, а Марі в самовідданій пориві одягає його костюм.

Лунає постріл, потім стрілянина доноситься десь здалеку.

Солдати повідомляють Юло, що “Молодцу” всадили кулю в голову. Знявши з уявного маркіза капелюх, командир бачить довгі чорні коси Марі де Верней. Незабаром приносять і Монторана з перебитими ногами – його кладуть поруч із дружиною на похідну ліжко. Вмираючий маркіз просить Юло сповістити про свою смерть молодшого брата – нехай той служить королю, але ніколи не піднімає зброю проти Франції. А старий солдат велить Корантену забиратися геть і ніколи більше не потрапляти йому на дорозі.

Для шпигуна ця загроза рівним рахунком нічого не означає – Юло належить до числа тих порядних людей, яким ніколи не зробити кар’єри.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Шуани, або Бретань у 1799 році (переказ)