Що я можу зробити для рідної мови? (твір на суспільну тему)

Не кожен мешканець України, либонь, беззастережно погодиться з таким формулюванням теми твору. Хтось буде заперечувати те, що українська є його рідною мовою (“мовляв, з дитинства розмовляв російською!”), а решта критиків може піддати сумніву необхідність щось для цієї мови робити. ” Але людина не може жити “просто так”, без цінностей, ідеалів і самоозначень. І національне, історичне, культурне визначення себе є одним із головних вимірів індивіда. Незважаючи на те, що “на дворі” XXІ століття й доба глобалізації, коли модно вважати

себе громадянином світу, а не певної локальної місцевості, найбільшу повагу й авторитет мають люди з чіткими поглядами на життя і його цінності.

Як заявив в одному зі своїх інтерв’ю Усама бен Ладен, весь світ сьогодні поділяється на людей, які живуть служінням якійсь ідеї, і на тих, хто служить самому собі. І майбутнє, як демонструє історія, є тільки у першого класу людей. Насправді, питання мовної ідентичності не є вирішальним навіть у нашій країні. Проблема не в тому, аби змусити, приміром, кожного громадянина України розмовляти якоюсь певною мовою, читати певні книжки (усе одно в усьому світі читають усе

менше й менше, читання знову стає ознакою вибраності), а в тому, щоб наша держава складалася з відповідальних особистостей, у яких є ті самі чіткі погляди на життя і його вартості.

Тому нашим завданням є знати й коректно вживати нашу державну мову. Так воно є, й ми нічого тут не змінимо. Проблема не тільки в ставленні до українства, проблема в “дрімучому” консерватизмі й лінощах багатьох із нас. Хіба може бути названий повноцінним громадянином француз, який не тільки не знає, але нічого й знати не хоче про французьку мову, не визнає навіть наявність французької культури як такої, натомість стверджуючи її абсолютну вторинність відносно, скажімо, німецької? Та ж його шанси на успішну кар’єру, особливо суспільну, у Франції дорівнюють нулю!

А в Україні це звичне явище для всіх соціальних прошарків. Якщо ти мешкаєш в Україні, а за національністю єврей, вірменин, німець або білорус, – не будь соціальним манкуртом! Знай і поважай місцеві закони, у тім числі й мовні, розвивай своє знання рідної культури.

Будь повноцінною, розвинутою і відповідальною особистістю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Що я можу зробити для рідної мови? (твір на суспільну тему)