ШАШКЕВИЧ ВОЛОДИМИР

(07.04.1839, с. Нестаничі, тепер Радехівського р-ну Львівської обл. – 16.02.1885, Львів) – поет, драматург, культурно-освітній діяч.

Син Маркіяна Шашкевича. Навчався у Львівському та Віденському університетах, працював дрібним урядовцем. Разом з К. Климковичем, Д. Танячкевичем, Ф. Заревичем репрезентував свого роду друге покоління славнозвісної “Руської трійці”, прагнучи з початку 60-х років оживити національно-культурне життя Галичини.

Невипадково літературному тижневикові “Русалка”, який він видавав 1866 р., дав назву, що перегукувалася

з “Русалкою Дністровою”. Редагував (після Ф. Заревича) журнал “Вечерниці”, видав два випуски читанки для народу “Зоря” (1871 – 1872).

Як поет відомий збіркою “Зільник” (1863), що вміщує 35 віршів та історико-героїчну поему “Черна, княжна чернігівська”, а також публікаціями в “Зорі Галицькій”, “Правді”, інших журналах та читанках. Вірші засвідчують три основні джерела, що формували поета: творчість М. Шашкевича (йому присвячено цикл поезій), Т. Шевченка (поет став одним із послідовних спадкоємців його ідей на галицькому грунті), народна пісня. Перу В. Шашкевича належить 15 перекладів

поезій Гейне. У віршованій казці “Зробок” розкрив моральну проблему, до якої згодом звернеться М. Коцюбинський у новелі “Що записано у книгу життя”.

Ведучи мову про розвиток української поезії в Галичині на початку 60-х років, І. Франко в “Нарисі історії українсько-руської літератури” наголошував, що “серед поетів, що виступили тоді в Галичині і збудили зразу великі надії, треба згадати поперед усього Володимира Шашкевича”. І далі: “Володимир Шашкевич як поет виявив дуже гарний і симпатичний талант, гідний стати обік свойого батька, але життя його склалося так, що не дозволило йому розвинути той талант, як можна було надіятися” (мова йде про хворобу легень, що передчасно звела зі світу поета).

В. Шашкевич – автор окремих оповідань (“Пімста і великодушні” та ін.), ряду публіцистичних статей (наприклад, “Козацький героїзм і завзяття”), в яких критикував діяльність москвофілів, відстоював національну та культурну єдність України. Його драма “Сила любові” (текст її не віднайдено) мала значний сценічний успіх, зокрема ставилася Львівським українським театром. Деякі вірші поета, покладені композитором М. Вербицьким на музику (як-от “Заспів”, “Думка”, “Сині очі”), були свого часу популярними піснями.

Літ.: Петраш О. Володимир Шашкевич // Шашкевич Володимир. Зільник. Поезії.

Л., 1965.

А. Погрібний


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ШАШКЕВИЧ ВОЛОДИМИР