Серце його “тверде й недобре”. (Образ Сави за повістю О. Кобилянської “Земля”)

У творі “Земля” О. Кобилянська поставила низку запитань, але не на всі можна знайти відповіді, бо життя має свої закони. І хто йде проти них – може загинути не тільки фізично, а й духовно.

За якими законами жив Сава Федорчук? Народився хлопчик у чесній сільській родині, батьки тяжкою каторжною працею заробляли гроші, щоб придбати землю. Вони нарешті домоглися свого. Кров’ю і потом дісталася їм земля. Івоніка та Марія щиро сподіваються, що їхні сини, Михайло і Сава, будуть добрими господарями і любитимуть землю.

Але їхні сподівання

щодо Сави, меншого сина, не справдилися. Він є повною протилежністю Михайла, який сумлінно працює на батьківській ниві. Це й породжує суперечки між братами: кому дістанеться спадок після смерті батька?

Чи був вибір у Сави? До чого прагнула його душа? Відповідей багато, а висновок один – братовбивство!

Що або хто зробив його таким? Читаючи повість, ми бачимо, що з дитинства Сава мав жорстоку вдачу, убивав тварин і пташок, він звик до кровопролиття. “Його погляд звертався туди, де жертва, його очі миготіли в холодному, мов сталь блиску”. Ставши дорослим, Сава не хоче йти батьковим шляхом і зневажливо ставиться

до праці на землі.

Йому краще у Рахіри, своєї коханої, яку він любить до нестями.

Хоча О. Кобилянська і не знайомить читача з цією дівчиною, але ми можемо зрозуміти з її, вчинків, що це лиха і підступна людина, злодійка. Саме вона налаштовує Саву проти батьків, наполягає, щоб той убив Михайла і тоді вся земля дістанеться йому. Вона “випила з нього душевну благородність до останньої краплі… ” Перед Савою постає вибір: або Рахіра, або земля. І тоді він вирішує: все разом! Щоб не втратити коханої, хлопець зголошується на братовбивство.

Сталася жахлива трагедія, яка завдала всім невимовних страждань. Всім, окрім Сави! Заради своєї втіхи він наважився на таке, навіть не пожалів батьків, хоча і знав, яких страждань завдасть їм це горе.

Його “его” перемогло, Сава хоче бути незалежним, жодної влади над собою не хоче визнавати; ні влади батьків, ні влади звичаїв, ні влади людей, тобто громадського осуду, ні влади землі. Саме звідси йде отой потяг до безпричинних, безцільних вбивств, Сава зрікся влади землі. Не просто зрікся – а протиставив себе цій владі: “Держіться вашої землі, а я зроблю, що мені схочеться!” – каже він матері. ,

Що можна сказати про цю людину? Взагалі, хіба можна його назвати справжнім сином, братом? Сава виявився безвільним і безхарактерним, якщо послухав ту злодійку Рахіру і вбив рідного брата.

Його виправдати неможливо. І причина зовсім не в землі, коли б Сава не прагнув до злочину, його б і не сталося!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Серце його “тверде й недобре”. (Образ Сави за повістю О. Кобилянської “Земля”)