Сапфо – поетеса прекрасна і загадкова

Про неї ще за життя ходили легенди. Можливо через те що відомостей про себе залишила мало, а вся душа її була у її віршах, яких до наших днів дійшло дев’ять книг. А деякі її вірші, написані на папірусі, збереглися у Єгипті.

Крізь тисячоліття звучить її голос і в наші дні. А свого часу вона досягла неймовірної популярності. Перший афінський поет і державний діяч Солон сказав, що не хотів би вмерти, не вивчивши віршів Сапфо напам’ять.

Біографія Сапфо оповита легендами, починаючи з її імені та місця народження. На еолійському діалекті,

яким писала свої твори поетеса, її ім’я звучить, як “світла, осяйна”. Вона і справді стала яскравою зіркою на поетичному небосхилі не лише Еллади, а й усього світу. Що ж до місця народження, то й воно оповите легендами.

Острів Лесбос був особливим місцем, був обраний богами. Саме сюди за давньогрецькими міфами морські хвилі принесли ліру загиблого співця Орфея. Тож не дивно, що на цьому острові народилася поетеса, рівна талантом божественному Орфеєві.

Жереб мені Випав такий:

Серцем палким

Любити

Ласку весни,

Розкіш, красу,

Сонця ясне

Проміння.

(Переклад А. Содомори)

Справді поетеса

любила і красу природи, і красу життя і оспівала все це у своїй безсмертній поезії. Істинний талант викликає чимало заздрощів. Чого тільки не наговорили злі язики про Сапфо. Але заперечити божий дар неможливо. Профіль Сапфо чеканили на монетах, а Платон називав її “десятою музою”. Вона досягла неймовірної для тієї доби майстерності у відтворенні найтонших душевних порухів людини.

Невисока на зріст, смаглява, з виразними очима і довгим волоссям, вона закохала у себе поета Алкея. Взаємністю йому не відповіла, але на згадку про це залишила безсмертні літературні шедеври.

До богів подібний мені здається

Той, хто біля тебе, щасливий, сівши,

Голосу твого ніжного бриніння

Слухає й ловить

Твій принадний усміх…

(Переклад Г. Конура)

Дев’ять книг Сапфо – дев’ять муз. Читаючи твори поетеси-легенди, думаю про щось вічне, стале і водночас незбагненне. Жінка, яка написала такі прекрасні вірші, вміла безмежно любити життя в усіх його проявах, а за величчю таланту досягла рівності з божественним Орфеєм.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Сапфо – поетеса прекрасна і загадкова