Роздуми про смисл життя, добро і зло в повісті “Планетних”

Життя… Таким коротким воно здається для людини. А як хочеться багато зробити! Ще маленькою людина прагне самоутвердитися, пізнати нове, цікаве, корисне, а потім, ставши. дорослою, передати ці знання наступному поколінню. Чи ніколи ви не задумувалися над смислом життя?

Що хоче отримати кожний від нього? Здоров’я, кохання, матеріальне благополуччя, владу над іншими… Дійсно, людина сама визначає власні пріоритети.

Але як зробити так, щоб прожитий час не був марний, витрачений на якісь дрібниці? Питання життєвого призначення людини

намагається розв’язати Б. Харчук у повісті-притчі “Планетник”. Твір має специфічну композицію, оскільки побудований як твір у творі, тобто має дві сюжетні лінії, два часи (теперішній і минулий).

– У село Вербівка приїжджає агроном. Йому порадили стати на квартиру до бабусі Олени Булиги. Стара відмовилася брати гроші за квартиру, бо вважала гроші за ніщо.

Теплими травневими вечорами бабуся розповідала агроному легенду про Планетника (хлопчика, а потім юнака).

У легенді йде мова про часи кріпаччини. Жила жінка з сином, який дуже любив рослинний і тваринний світ. Ставши дорослим, він допомагав матері

по господарству, випасав худобу.

Хлопець був надзвичайно обдарований, працьовитий, допомагав людям. Випасаючи овець, він зустрівся з дідом Капушем (Йарівником). Чарівник став навчати хлопця. Одного року, коли великі зливи, а потім засуха завдали шкоди врожаю, люди звинуватили в тому Планетника (на їх думку, він знався з нечистою силою), хоча він до цього не був причетним.

За. це люди прокляли Планетника й вирішили стратити його, звинувативши “чародія” у всіх бідах на землі. Хлопця ув’язнили. Мати за допомогою квітучого нарцису звільнила сина. Хлопець, з благословення матері перетворившись на вогняну кулю, піднявся в небо.

Наступного дня люди не знайшли Планетника.

Добро і зло… Скільки казок, на сторінках яких ведеться боротьба між силами красивого й потворного, уже перечитав кожен із нас! Наші предки вміли долати труднощі з усмішкою й жартами на вустах. У сучасному світі людина завжди намагається протистояти лиху, кривді, жорстокості, захищаючи добро, правду, справедливість.

Людина часто опиняється в конфліктних ситуаціях і мусить сама вирішити, як чинити краще, як обрати власний правильний шлях.

На прикладі головного героя своєї притчі Б. Харчук хотів показати нам, якими ми повинні бути. Планетник повсякчас прагне довести людям свою щирість, доброту, чуйність, але вони не завжди її сприймають. Усі життєві негаразди люди пов’язують із Пла-нетником – представником, на їх думку, нечистої сили.

Сам герой твору, перебуваючи в ув’язненні, не страждає від того, що його спалять; Планетник жалкує через те, що не встиг злетіти в небо, не встиг пізнати більшого, щоб і далі творити добро на благо, інших. Для Планетника головним у житті є любов до людини праці, збереження природи, її краси, добро й надання безкорисливої допомоги, шанобливе ставлення до матері.

Не забуваймо, що ми – Люди!!! Тож повинні прагнути до того, щоб кожну хвилину свого життя присвячувати створенню добра, краси, або, як пише Борис Харчук: “Жити і вдосконалюватися – піднятися до краси і сили природи, до волі і єдності”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Роздуми про смисл життя, добро і зло в повісті “Планетних”