Романтизм як новий напрям в українській літературі

“Руська трійця” – гурток, який виник у 30-х роках у Львівській духовній семінарії. Спочатку було лише троє учасників. Це Маркіян Шашкевич, Іван Вагилевич і Яків Головацький. 1833 року вони видали рукописну збірку “Син Русі”, до якої ввійшло 15 віршів. За рік було видано другу збірку, але через кирилицю вона була заборонена цензурою, а за “Руською трійцею” почався негласний нагляд поліції.

1836 року було видано “Русалку Дністровую”, написану живою українською мовою. Ця збірка відіграла величезну роль у літературному процесі

України.

Кого називають батьком “Русалки Дністрової”? Що ви про нього знаєте? Це Маркіян Шашкевич. Він народився 1811 року в с. Підліссі Золочівсько повіту.

Вчився у сільського дяка, у Золочівській школі, потім у гімназіях Бсрежан та Львова, згодом у Львівській духовній семінарії. 1830 року через те, що Шашкевич пізно повернувся з міста, його відрахували з семінарії. Батько не прийняв його до себе. На прожиття заробляв переписуванням книжок. Через три роки його поновили в семінарії.

Того ж року він організував гурток “Русійка трійця”. Шашкевич написав “Читанку…”, вірші на історичну тематику,

видав брошуру “Азбука і абецадло”. Шашкевич прожив лише 32 роки.

ПЛАН

Нова література в Галичині.

Провідні Теми поезій Маркіяна Шашкевича.

Тема минулого України в творчості М. Шашкевича.

Унікальність творчої спадщини М. Шашкевича.

Романтичні балади Левка Боровиковського.

Провідні теми поезій Марніяна Шашкевича. Маркіян Шашкевич – “людина наскрізь симпатична, щира, проста…”Лірична творчість М. Шашкевича. Змалювання реальних фактів у поезії “Хмельницького обступлення Львова”. (У поезії розповідається про облогу м. Львова у 1648 р. Військо Б. Хмельницького, женучи шляхту зі Східної України, дійшло до Львова, оточило його.

Львівська знать запропонувала йому великий викуп, тільки б гетьман пощадив місто. Любов до рідної мови в поезіях Шашкевича. (Вірш “Руська Мова “. Автор закликає шанувати мову, пишатися нею.) Алегоричний зміст “Веснівки”. (“Веснівка” побудована у формі діалогу маленької квіточки з ранньою весною.

Квітка, яка просить для себе ясної долі, символізує Майбутнє України. На неї чекають і бурі, і мороз, і страшний тоталітарний режим.)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Романтизм як новий напрям в українській літературі