Роль поета і поезії в суспільстві (за поемою “Давня казка”)

У поемі “Давня казка” пристрасно звучить тема покликання поета, його обов’язку перед народом. Описуючи зовнішність головного героя поеми, Леся Українка підкреслює, що він був звичайнісінькою людиною. Але справжня краса людини не в зовнішніх ознаках, а в її духовних якостях.

Леся Українка в авторських характеристиках оспівує талант свого героя: його поезія була “і дзвінкою, і гучною, бо розходилась по світу стоголосою луною”. За цю здібність – творити вірші, у яких можна знайти і розвагу, і пораду, – співця дуже любили люди.

Найважливішим

для поета було відчувати свою внутрішню свободу. Зустрівшись на лісовій стежині з лицарем Бертольдом, поет говорить йому:

Бачиш ти – оця діброва,

Поле, небо, сине море –

То моє багатство-панство

І розкішне, і просторе.

Але не здатний Бертольдо зрозуміти цих слів, бо для нього “таємний світ надхмарний” нічого не вартий у порівнянні з гарним замком або з графством. Лицар дивується, коли бачить великий вплив поетового слова на молодь, він навіть вбачає в цьому якесь чаклування.

Минув час, і Бертольдо вирушає у військовий похід. Його військо супроводжує пісня про рідний

край, який завжди в серці. З думкою про це вояки сміливо йдуть на приступ замків і фортець.

Щасливий і сп’янілий від перемог; лицар не чує тих пісень, думаючи про власну звитягу. Та коли щастя відвернулося від нього і у війську почалися чвари та незгоди, Бертольда рятує глумлива пісня військових співців про недбалого вояка, який повертався додому живий і неушкоджений, бо мав за талісман мудре речення: “Утікай, поки здоровий!” Ця пісня повернула їм відвагу, а з нею і перемогу в бою. Перемогло поетове слово з дивною, ніби справді ворожбитською силою.

Бертольдо пропонує митцеві високу, на думку пана, честь – стати придворним поетом, жити у нього в замку, бути в шані, достатку та славі. На що поет з усмішкою на вустах каже:

Золотих не хочу лаврів,

З ними щастя не здобуду.

Як я ними увінчаюсь,

То поетом вже не буду.

Так розв’язує Леся Українка питання про незалежність мистецтва від золотого мішка, про свободу творчості митця, який повинен виражати думи і прагнення рідного народу, надихати його в боротьбі за волю і щастя.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3.33 out of 5)

Роль поета і поезії в суспільстві (за поемою “Давня казка”)