Реконструкція особистості контексті історії: Маргарита Кирилівна Морозова

Останнім часом великий інтерес викликає гендерна тематика. Цей інтерес закономірний, оскільки дозволяє повніше зрозуміти витоки багатьох явищ, висвітлити” в історичному контексті найцікавіші жіночі типи. Як багато неабияких характерів можна знайти у купецької середовищі. Тут, всупереч усталеній у свідомості традиції, з’являється значна частина женщин-предпринимателей.

Вважають, що купецького стану у Росії займалися тільки благодійністю, залишаючись причому у тіні чоловіка.

Проте історик Р. М. Ульянова, посилаючись на можливість

звід Російських законів, зокрема тому IХ, ст. 514, 1148, 1153, 1130 , у доповіді на Морозівських читаннях 1996 року відзначила, що “право ведення купецької діяльності жінками обгрунтовувалося це у складі Імперії законодавчо за законами про особу купецького звання, які сповіщали: “По смерті начальника сімейства може заступити місце його вдова, узявши на ім’я купецьке свідчення, зі внесенням в нього синів, незаміжніх доньок Інни й… онуків”. І часто-густо, навіть за активної діяльності дорослих, навчених комерційним досвідом синів, вдови формально і буде вели справи. Отже, суттєвими стимулами філантропічної активності
були: володіння значним майновим станом (а, по російським законам не складалося загального володіння на майнових питаннях подружжя, кожен із новачків міг мати і знову набувати окрему власність; посаг дружини, як і маєток, придбане нею чи її ім’я під час заміжжя через куплю, дар чи спадщину, визнавалося її окремої власністю), і певний соціальний досвід, забезпечений вихованням і подоланням затворнического життя”.

Однією з найбільш потужних купецьких кланів був клан підприємців Морозових, володіли найбільшими текстильними фабриками у Росії. У сім’ї Морозових було багато видатних женщин-предпринимателей і благотворительниц. Р. М. Ульянова називає десять найвідоміших, серед яких мати З. Т. Морозова – Марія Федорівна, яка очолювали по смерті чоловіка “Товариство Микільської мануфактури Сави Морозова син і КЗ”, відома благотворительница, єдину зі жінок купецького стану отримавши державну нагороду за благодійну діяльність, Варвара Олексіївна Морозова – вдова А. М. Морозова. Жінка дуже сильна, вона відрізнялася дуже навіженим характером. Разом про те сучасники, наприклад добре її знав і мій колишній із нею у далекому родинному зв’язку До.

З. Станіславський, відзначали вагомий внесок У. А. Морозової на суспільну життя Москви. Відомої благотворительницей був і дружина З. Т. Морозова – Зінаїда Григорівна Морозова. Для її кошти було вибудований будинок дешевих квартир імені Сави Морозова (відкрито 1913 року; витрачено 70 тис. крб.), а раніше, 1898 року, відкриті дитячі ясла.

Бувають люди, які воліють триматися затінена, але з незвичайності натури неодмінно опиняються біля всіх у виду. Понад те, у долі епоха відбивається найяскравіше. До до їх числа й належить Маргарита Кирилівна Морозова. Відомий політичний і громадський діяч П. М. Мілюков, дуже що зблизився із нею у початку століття і тепер її шанувальником, писав згодом у своїх мемуарах, що вона дуже вірно відбивала настрої молоді на той час. Маргарита Морозова і з народженню, і з заміжжя належала до купецької середовищі.

Вона стала дочкою Кирила Мамонтова – двоюрідного брата Сави Мамонтова, знаменитого “Сави Пишного” – найвідомішого мецената кінця XIX – початку ХХ століття. Але Маргарити – “паршива вівця” в гідному сімействі, гравець й гульвіса – залишив сім’ю і сховався по закордонах, щоб уникнути арешту. Невдовзі сім’я отримала звістку, що, остаточно програвши, Кирило Мамонтов застрелився.

Його дружині, щоб прожити з цими двома дочками, довелося відкрити модну майстерню із пошиття дамських нарядів, тож із дитинства Маргарита Мамонтова дізналася, як жорстока і несправедлива може життя. Попри щільні обставини, освіту вони із сестрою отримали вдосталь хороше. Дівчаток вчили музиці, вони закінчили гімназію; на момент свого заміжжя Маргарита Мамонтова настільки добре говорила німецькою і французькою мовами, що з кордоном служила чоловіку перекладачем.

Реконструкція особистості контексті історії: Маргарита Кирилівна Морозова