Реалізм – визначення

Реалізм (франц. realisme – матеріальний, предметний) – літературний напрям, який характеризується правдивим і всебічним відображенням дійсності на основі типізації життєвих явищ. Починаючи з 30-х pp. XIX ст. набуває розвитку у Франції, а згодом в інших європейських літературах. На відміну від романтизму, який зосереджував увагу на внутрішньому світі людини, основною для реалізму стає проблема взаємин людини і середовища, впливу соціально-історичних обставин на формування духовного світу (характеру) особистості.

Замість інтуїтивно-почуттєвого

світосприйняття на перше місце в літературі висувається пізнавально-аналітичне начало, а типізація дійсності утверджується як універсальний спосіб художнього узагальнення. Першим теоретиком реалізму вважається художник Ж.-Д.-Г. Курбе, який у передмові до каталогу виставки своїх творів під назвою “Реалізм” (1855), обгрунтував програмові засади напряму. Розробку теоретичної бази продовжили письменники Шанфлорі та Л.-Е.-Е.

Дюранті, які виступили з деклараціями на сторінках журналу “Реалізм” (1856-1857). Визначальні риси реалізму:

– раціоналізм, раціоцентричний психологізм (ототожнення психіки

і свідомості, недооцінка позасвідомих процесів); – правдиве, конкретно-історичне, всебічне зображення типових подій і характерів у типових обставинах при правдивості деталей; – принцип точної відповідності реальній дійсності усвідомлюється як критерій художності, як сама художність; – характер і вчинки героя пояснюються його соціальним походженням та становищем, умовами повсякденного життя; – конфліктність (драматизація) як сюжетно-композиційний спосіб формування художньої правди; – вільна побудова творів; – превалювання (перевага) епічних, прозових жанрів у літературі, послаблення ліричного струменя мистецтва; – розв’язання проблем на основі загальнолюдських цінностей. XIX ст. дало світовій літературі таких видатних письменників-реалістів, як Стендаль, П. Меріме, О. Бальзак (Франція); Ч. Діккенс, У. Теккерей, Т. Гарді, Ш. Бронте (Англія); Ф. Достоєвський, Л. Толстой, А. Чехов (Росія).

Серед українських реалістів – Марко Вовчок, І. Нечуй-Левицький, Панас Мирний, І. Франко.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Реалізм – визначення