РАЙНЕР МАРІЯ РІЛЬКЕ (1875-1920)

Україна ТА ЇЇ ІСТОРІЯ В ЛІТЕРАТУРІ

Повість

РАЙНЕР МАРІЯ РІЛЬКЕ (1875-1920)

Запитання

Райнер Марія Рільке народився в Празі (тоді це була територія Австро-Угорщини). У дитинстві він відчув вплив слов’янської культури, а перші спроби його поетичного пера були пов’язані з чеським фольклором.

У 1900 р. Рільке приїздив в Україну. Два тижні проводить у Києві: відвідує Софійський і Володимирський собори, Києво-Печерську Лавру. Потім по Дніпру пливе пароплавом до Кременчука, у Каневі піднімається на Тарасову гору.

Кілька днів Рільке

проводить у Полтаві. Поету прикро усвідомлювати, що в західному світі давно втрачені щирість і взаємопідтримка, які ще зберегли люди, яких він зустрів під час подорожі.

У казках, легендах, билинах українців Рільке бачить тяжіння до духовної свободи, відкритість назустріч власній долі. Тільки сильна людина здатна відмовитися від розміреного життя, прокинутися від важкого сну очікування і відважно кинутися вперед назустріч невідомому, як це робить юнак у вставному оповіданні утворі Рільке “Пісня про Правду”. Поява сліпого бандуриста в оселі батьків повністю змінила життя Олекси.

Оповідь кобзаря

про козаків, які, виступаючи удалений похід, не мають жодних сумнівів у необхідності самопожертви в ім’я батьківщини, розкрила Олексі велич історичного подвигу прадідів. Історична пам’ять заговорила в ньому, покликала до дії. Рільке створює незабутній образ української жінки – матері й дружини. Вона небагатослівна і завжди лишається на другому плані.

Проте її очі, її незрима присутність у критичні моменти життя говорять про велику духовну силу.

У текстах Рільке часто з’являється опис слов’янської ікони. Погляд темних і сумних очей Богоматері проникає в душу. Той погляд тривожить, бо несе в собі велику правду.

Рільке непростий ноет, бо поза сказаним і поза побаченим його герої прозрівають велику Правду життя, яку словами не розкажеш. Український характер здається йому таємничим і незвіданим, як шум вітру у вітах, як колосіння жита в степах, як мовчазна сила насипаних козацькими шапками могил-курганів.

– Як біографія Рільке пов’язана зі слов’янськими країнами?

– Яким бачить поет український характер?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

РАЙНЕР МАРІЯ РІЛЬКЕ (1875-1920)