Радісний світ дитинства у романі М. Твена “Пригоди Тома Сойєра”

Всесвітню славу відомому американському письменникові Марку Твену принесла трилогія, яка багато в чому носить автобіографічний характер. Перша її частина – “Пригоди Тома Сойєра” – давно вже стала духовним супутником багатьох поколінь читачів, бо у ній письменник малює психологічно достовірно світ дітей з їх потягом до волі, романтики, безпосередності, які протиставляються затхлому, пронизаному лукавством світу дорослих людей.

Головний герой роману Том Сойєр – звичайний хлопчик, пустун і бешкетник. Виховується він у тітки

– сестри покійної матері, яка всією душею любить хлопчика, хоч і карає інколи, а все ж жаліє. Життя Тома не можна назвати безтурботним, проте воно сповнене пригод, світла та маленьких радощів. Він уміє в зовсім простому, буденному бачити незвичайне. І, здається, звичайнісінькі речі він перетворює на щось дивне, незвичайне, таємниче.

Тому нові дивовижні можливості відкриває перед ним і вирваний зуб, який йому вдається вигідно обміняти, і завдання тітоньки Поллі побілити паркан, який замість нього вибілили його товариші. Так покарання він зумів перетворити на втіху. Будь-який предмет побуту – ключ, гайка, грудка

крейди, мідна клямка, собачий нашийник – завдяки його вигадці й уяві – все тут незвичайне.

У характері Тома ми можемо побачити як позитивне, так і негативне, але позитивне переважає. Звичайно, Том – безтурботний, неслухняний хлопчик, який може утнути будь-які капості. Інколи прогулює уроки в школі, грубо поводиться з тітонькою, може набешкетувати в домі, але разом з тим цей бешкетник і зірвиголова – добрий, турботливий, благородний друг, сміливий і мужній, правдивий і чесний. Одне слово, такий, як і багато його однолітків. А бешкетує він не зі зла, а тому, що він невиправний мрійник, любить вигадувати різні пригоди, щоб життя було веселішим і цікавішим. Але, зустрівшись із жорстоким світом несправедливості, який існував у дорослих, Том залишається порядною людиною та вірним другом.

Разом зі своїм другом Геком він врятовує від смерті невинного Потгера.

Том разом із Геком мріяли про те, що вони обов’язково знайдуть скарб. Але, коли скарб нарешті був знайдений, вони зрозуміли, що гроші їм абсолютно не цікаві. їм треба було лише героїчне життя, пригоди. І не диво – чесні, незаплямовані чисті дитячі душі й не потребували більшого.

Том – мужня, благородна людина. Він, як справжній лицар, зумів витерпіти покарання за свою подружку Беккі. А як дивно він “заручився” з нею? І скільки сміливості, сили волі, витримки виявив Том, коли разом із Беккі вони опинилися, здавалося б, у безвихідному становищі, потрапивши у печеру. І знайшов-таки вихід, врятувавши не тільки своє життя, а й життя Беккі.

Отже, попри деякі недоліки у характері хлопчика, з нього, мені здається, виросте добра, порядна, справжня людина.

Мрії, надії, тривоги, сподівання, пригоди – все це залишається у далекій країні, яка називається дитинством. Радісний, чудовий світ дитинства, куди ми, ставши дорослими, можемо повернутися лише думкою. Там на нас чекають незвичайні пригоди, улюблені герої – такі, як Том Сойєр, на якого нам теж хотілося б бути схожими. І роман Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра” назавжди став улюбленим твором, бо це роман про людські ідеали, про становлення особистості й пошуки істини в задушливому середовищі обивательського існування.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Радісний світ дитинства у романі М. Твена “Пригоди Тома Сойєра”