Протест проти рабської моралі українців у поезіях Руданського

Розквіт творчості Степана Руданського припадає на 1850-ті – початок 1860-х років. Центральним у ліриці національно-патріотичного плану, як і в більшості його творів інших жанрів, є мотив неволі України. Автор використовує широкі алегорії, а часом вдасться і до прямих закликів “не гнути козацької шиї”:

Нехай знову брязне шабелька стальна

В козацьких залізних руках.

Ситуації й форми він обирає найнесподіваніші. Ось мати співає колискову (“Над колискою”). Співаючи, вона ніби бачить невеселе майбутнє свого сина: і як буде він

наймитом, і як збиткуватимуться над ним, і як забриють йому лоба – заберуть до війська. І тут вривається ота болюча нота, оте пекуче почуття національної кривди, що ніколи не полишало Руданського:

Поженуть тебе в чужу сторононьку,

І зачнуть муштрувати,

І приказ дадуть – мову рідну

На чужу зламати.

Тут Степан Руданський недвозначно говорить про один із шляхів насильницької денаціоналізації українців – через військо, через позбавлення рідної мови.

І в пізніше написаному вірші “Наука” (1860) – та сама тривога. Цей вірш – про загрозу стати перевертнем, зректися свого кореня. Виряджають

у науку сина, і різні настанови дають мати й батько. Матері бажається, аби син жив краще, як вони з батьком:

Та не всі ж, як ми,

В землі риються, –

Може, є такі,

Що і миються.

Вона радить своїй дитині “склонити себе, як билиночку”, аби лиш з панами порівнятися. Протилежне висловлює батько: він прокляне свого сина, якщо той “зігне спиночку”, простелиться “на рядниночку”. Він бажає синові “все спізнати”, тобто вивчитись:

У добрі-розумі

Закупаєшся,

З полем батьковим

Привітаєшся!

Отже, цей образ – “батькове поле” – є змістовим центром поезії, широкою алегорією: Україні потрібні не просто освічені люди, а інтелігенти-патріоти, національно свідомі, послідовні, непохитні. Степан Руданський був справжнім патріотом, який своїми поезіями пробуджував свідомість своїх співвітчизників, багато з яких поступово втрачали в задушливій атмосфері царського самодержавства духовний зв’язок із рідною землею.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Протест проти рабської моралі українців у поезіях Руданського